ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Τα highlights από το ντέρμπι «ροντέο» στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» (vid)

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το σπουδαίο ντέρμπι.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 00:27 - 20.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:35 - 20.03.2023

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Οι καλύτερες στιγμές, οι αμφισβητούμενες φάσεις και όλα όσα έγιναν στο σπίτι της Ένωσης, με το ντέρμπι να ολοκληρώνεται ισόπαλο 0-0.

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν.

Οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας αναζήτησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Σε ένα ματς που στην κυριολεξία έπεσαν κορμιά και δεδομένα θα συζητείται πολύ καιρό, εξαιτίας της διαιτησίας του Νταμπάνοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός φωνάζει για πέναλτι του Χατζισαφί στο 36' και για δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβολή του Άμραμπατ σε δύο περιπτώσεις. Στο 32' και το 36'. Αλλά ο ρέφερι δεν έδειξε να συγκινείται.  Το 0-0 σφράγισε το πρώτο 45λεπτο, αφού ο Ρότα σπατάλησε μοναδική ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ασύλληπτη τριπλή ευκαιρία για το 0-1, ενώ στην εξέλιξη η ΑΕΚ πλησίασε δύο φορές το γκολ σε ένα λεπτό με πρωταγωνιστή τον Γιόνσον.

Το 0-0, λοιπόν, ήταν το τελικό αποτέλεσμα και μπορεί να μην είδαμε γκολ, αλλά στο φινάλε υπήρξε αποβολή του Τσόκαϊ μέσω VAR και με τον ίδιο τρόπο ακυρώθηκε και πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, αφού ο Αραούχο ήταν αυτός που βρήκε άσχημα τον Παλάσιος.