Κλέιμαν και Βόλος σόκαραν τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο - Μοιραίος ο Σπόραρ με χαμένο πέναλτι στο 98'!

Μπάμπης Τσιμπίδας 20:12 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:09 - 02.04.2023

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από τον Ιανουάριο, απείλησε ελάχιστα τον Βόλο και παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Μοιραίος ο Σπόραρ, έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

«Πράσινο» χαρακίρι στο «Απόστολος Νικολαΐδης»… Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να κερδίσει στο must win παιχνίδι των Play Offs, παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 στον ΝΠΣ Βόλο. Ακόμα χειρότερο από το αποτέλεσμα ήταν η εμφάνιση, αφού οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έδειξαν να λυγίζουν από την πίεση του πρωταθλητισμού και φάνηκαν ασυνεπείς στο ραντεβού τους.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ηρεμία, ταχύτητα και κίνηση, με εξαίρεση ένα καλό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Τα αποκαλούμενα «βαριά χαρτιά» του ρόστερ δεν πρόσφεραν το παραμικρό, αφού οι Μπερνάρ, Παλάσιος και Σπόραρ δεν έπαιξαν καλά, με τον Σλοβένο να χάνει το πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Αντίστοιχα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι και δεν βοήθησε την ενδεκάδα του να γίνει πιο απειλητική. Κακό κοουτσάρισμα από τον Ιβάν, ο οποίος άλλαξε τον πιο επικίνδυνο μέχρι τότε ποδοσφαιριστή του, τον Μαντσίνι.

Ο ΝΠΣ Βόλος άλλαξε το στυλ του, άφησε την αφέλεια που αντιμετώπισε τους άλλους μεγάλους και αγωνίστηκε με μαζική άμυνα. Δεν απειλήθηκε, η επιλογή βγήκε και ο βαθμός κερδήθηκε μάλλον άνετα, χωρίς ιδιαίτερη πίεση με εξαίρεση το πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μία μονότονη μορφή… Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο και κυκλοφορούσε τη μπάλα γύρω από την περιοχή του Κλέιμαν, αλλά αδυνατούσε να διασπάσει την κλειστή άμυνα του Βόλου. Οι κλασικές ευκαιρίες έλειψαν από τους «πράσινους», με εξαίρεση ένα τετ-α-τετ του Μαντσίνι στο οποίο ο Αργεντινός δεν τελείωσε σωστά.

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε μερικές επικίνδυνες κατάστασεις, με τον Μαντσίνι, τον Τσέριν και τον Χουάνκαρ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο ίδιο τάιμινγκ, δεν απειλήθηκε κιόλας, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγουν στην αντεπίθεση.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμα χειροτερο ρυθμό. Ο ΝΠΣ Βόλος έδειξε αρχικά μία διάθεση να επιτεθεί, αλλά την εγκατέλειψε σύντομα. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, δεν είχε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Βόλου. Επίσης, οι βασικοί μεσοεπιθετικοί του βρέθηκαν (ξανά) σε κακό βράδυ, με αποκορύφωμα τον Παλάσιος, ο οποίος δύο φορές απέναντι από την εστία, αντέδρασε πολύ άσχημα.

Φυσικά, η μοιραία φάση καταγράφηκε στις καθυστερήσεις. Ο Παλάσιος κέρδισε το πέναλτι από το επιπόλαιο χέρι του Λούνα, αλλά ο Σπόραρ αυτή τη φορά δεν το αξιοποίησε. Ο Κλέιμαν απέκρουσε την κακή εκτέλεση του Σλοβένου και το 0-0 δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά ματς αρκετούς πόντους από την άσπρη βούλα, θα ερχόταν η ώρα που θα άλλαζε…

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο χαμένο πέναλτι του Σπόραρ στις καθυστερήσεις. Ο Παναθηναϊκός είχε λυτρωθεί με τον ίδιο τρόπο σε τόσα ματς φέτος, αλλά κάποια στιγμή το πέναλτι δεν θα έμπαινε. Αυτό συνέβη στο χειρότερο σημείο.

Ο MVP

Ο Κλέιμαν. Δεν χρειάστηκε να αποκρούσει κάποιο μεγάλο σουτ στη διάρκεια του 90λεπτου, αλλά ήταν έτοιμος στο πέναλτι και νίκησε τον Σπόραρ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Κώστας Μπράτσος (που σήμερα δεν ήταν στον πάγκο) εγκατέλειψε την επιθετική λογική της αφέλειας και για πρώτη φορά φέτος έπαιξε μαζική άμυνα. Αυτό τον δικαίωσε και αιφνιδίασε τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν βρήκε τρόπο αντίδραση. Ο Σέρβος εγκλωβίστηκε και σε συνδυασμό με το ντεφορμάρισμα των παικτών του, έφερε την ισοπαλία.