Ο Άρης κλείδωσε την Ευρώπη κόντρα στον «άδειο» Ολυμπιακό

Αλέξης Σαββόπουλος 21:04 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:22 - 26.04.2023

Ο Άρης επανέλαβε το έργο του πρώτου γύρου κόντρα στον Ολυμπιακό και με σκορ 2-1 πανηγύρισε τη νίκη, η οποία κατ' επέκταση τον έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην Ευρώπη. Oι Πειραιώτες... πλήρωσαν τα τραγικά λάθη τους και έτσι έμειναν σε ένα ακόμα ματς δίχως τρίποντο.

Ο Άρης σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι «έκοψε» βαθμούς από τον Ολυμπιακό, αφού με σκορ 2-1 επικράτησε των Πειραιωτών στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «κίτρινοι» με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Βόλου και επί της ουσίας κλείδωσαν την θέση τους στην Ευρώπη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπεροχή του Ολυμπιακού στα πρώτα 25 λεπτά, όμως η ομάδα του Ανιγκό δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ. Από εκεί και έπειτα ο Άρης ανέκτησε χώρους στο γήπεδο και παρουσίασε μία πιο επιθετική εικόνα.

Το γκολ του όμως ήρθε με τον πιο απίθανο τρόπο και η τιμή του σκόρερ ανήκε στον Πάλμα. Στο 36ο λεπτό ο 23χρονος κλήθηκε να εκτελέσει ένα κόρνερ και με μία πανέμορφη φαλτσαριστή ενέργεια έστειλε την μπάλα απευθείας στην εστία του Πασχαλάκη, που δεν διάβασε καλά την πορεία της.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ναι μεν μπήκε πιο πιεστικά, ωστόσο αδυνατούσε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Σε αυτό ευθυνόταν αρκετά και η άμυνα του Άρη η οποία είχε κλείσει τους χώρους. Κατά κύριο λόγο οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να φύγουν στην κόντρα και με αυτόν τον τρόπο ήρθε το 2-0 στο 65’.

Μετά από γύρισμα του Ιτούρμπε, ο Μπα έκανε τραγικό λάθος και ο Νταμπό το εκμεταλλεύτηκε πλασάροντας για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μάκελι με τη χρήση VAR είδε χέρι στον Μαζικού και καταλόγησε την εσχάτη των ποινών, μέσω της οποίας ο Μπακαμπού έκανε το 2-1.

Ο χρόνος πέρναγε αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να «φοβίσουν», βρίσκοντας απέναντι τους μία πολύ καλά οργανωμένη άμυνα, παρά μόνο στις καθυστερήσεις. Εκεί ο Ελ Αραμπί έχασε ασύλληπτη ευκαιρία μέσα στην περιοχή, όταν ανενόχλητος έστειλε με γυριστό σουτ την μπάλα στον Κουέστα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην ατομική ποιότητα των παικτών του Αρη και φυσικά στην πολύ κακή αμυντική συμπεριφορά σε ένα ακόμη παιχνίδι των παικτών του Ολυμπιακού και πιο συγκεκριμένα του Μπα που υπέπεσε στο τραγικό λάθος που έβαλε τον Αρη μπροστά δυο γκολ και παρά τη συντριπτικη κατοχή μπάλας, ο Αρης δεν απειλήθηκε.

MVP: Ο Πάλμα: Και μόνο για αυτό το αριστούργημα που έβαλε στο 35΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP. Αυτό το παιδί έχει ένα απίστευτο χάρισμα στις εκτελέσεις φαουλ ή κόρνερ και το δείχνει κάθε φορά. Εφτασε τα εννέα γκολ στη σεζόν και όπως όλα δείχνουν, δύσκολα θα τον κρατήσει στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Με διάταξη 4-2-3-1 για ένα ακόμη παιχνίδι από τον Απόστολο Τερζή αλλά με τρία νέα πρόσωπα σε σχέση με τον Βόλο. Ο Ντουκουρέ πήρε τη θέση του Ετέμπο δίπλα στον Νταμπό και ο Ματέο του Ιτούρμπε στη μια πλευρά της επίθεσης. Ο Πίρσμαν ήταν και πάλι στο πλευρό του Φαμπιάνο με Εμπακατά-Μαζικού στα άκρα και Κουέστα στο τέρμα.

Την τριπλέτα στα χαφ σε ρόλο επιτελικού μέσου συμπλήρωσε ο Νταρίντα ενώ στην επίθεση τους εκτός του Ματέο, διατηρήθηκαν Πάλμα και Καμαρά. Παρόμοια διάταξη και από τον Ζοζέ Ανιγκό. Ο προπονητής του Ολυμπιακού άφησε εκτός ενδεκάδας τον, Χουάνγκ λόγω ενοχλήσεων βάζοντας τον Κασάμι δίπλα στον Εμβιλά στο βασικο σχήμα. Στο τέρμα παρέμεινε ο Πασχαλάκης, αριστερά ο Ρέαμπτσιουκ και δεξιά Ανδρούτσος, στο κέντρο της άμυνας Παπασταθόπουλος με Μπα. Δεκάρι ήταν ο Φορτούνης, στα δύο άκρα της επίθεσης έπαιξαν οι Βρουσάι και Μασούρας και φορ ο Μπακαμπού.

Στο τέρμα παρέμεινε ο Πασχαλάκης, αριστερά ο Ρέαμπτσιουκ και δεξιά Ανδρούτσος, στο κέντρο της άμυνας Παπασταθόπουλος με Μπα. Δεκάρι ήταν ο Φορτούνης, στα δύο άκρα της επίθεσης έπαιξαν οι Βρουσάι και Μασούρας και φορ ο Μπακαμπού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Αρης σε όλα τα ντέρμπι με τους μεγάλους της πρώτης τετράδας δεν έχει καταφέρει να κερδίσει κανέναν άλλον παρά μόνο τον Ολυμπιακό. Ηταν η δεύτερη νίκη που σημείωσε στερώντας μαζί και με την ισοπαλία του αγώνα στο Καραισκάκη συνολικά οκτώ βαθμούς.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα αντιμετωπίζει ο Αρης την επόμενη αγωνιστική που είναι και η 2η του δεύτερου γύρου των Playoffs. Ο Ολυμπιακό από την άλλη υποδέχεται στο Καραϊσκάκη τον Βόλο.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΆΔΕΣ:

Άρης: Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Εμπακατά, Ντουκουρέ, Νταμπό, Ματέο Γκαρσία, Πάλμα, Νταρίντα, Καμαρά
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ, Κασάμι, Εμβιλά, Βρουσάι, Φορτούνης, Μασούρας, Μπακαμπού