Πήρε την ντερμπάρα της Τούμπας ο ΠΑΟΚ!

Sportal newsroom 21:56 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:36 - 30.04.2023

Ματσάρα και νικητής ο ΠΑΟΚ! Έπειτα από ένα εκπληκτικό ματς στην Τούμπα, με πολλές διακυμάνσεις και πανέμορφα γκολ, ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε 3-2 του Άρη και παραμένει ζωντανός στη μάχη του εισιτηρίου για το Europa League!

Σε ένα ντέρμπι απόλυτη διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με ωραία θέαμα, υπέροχα σε εκτέλεση γκολ και φοβερή διακύμανση σε σκορ και συναισθήματα τελικός νικητής αναδείχθηκεο ΠΑΟΚ που σταμάτησε με αυτό τον τρόπο το αρνητικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών και με το πολύτιμο τρίποντο έμεινε ζωντανός στη μάχη της 3ης θέσης. Την ίδια ώρα ο Αρης θα πρέπει να περιμένει ως την Τετάρτη που υποδέχεται τον Βόλο για να σφραγίσει το ευρωπαικό εισιτηριο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα μοιρασμένο. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε περίπου ως το 25λεπτο και με άξονα την πίεση που άσκησε στην πρώτη μπάλα του Αρη, ανακτούσε γρήγορα την κατοχή και έφτανε με περίσσεια ευκολία στην περιοχή του Κουέστα. Είναι ενδεικτικό ότι ως το 20΄ είχε κάνει ήδη τέσσερις τελικές. Απο το 25΄ περίπου και έπειτα όμως το μομέντουμ της αναμέτρησης άλλαξε χέρια. Τα ηνία πήρε ο Αρης που κυριάρχησε απόλυτα. Ο Ετέμπο πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες αλλά αυτός που πήρε απο το χέρι την ομάδα του ήταν ο καταπληκτικός Ματέο που ήταν μέσα σε ό,τι καλό δημιούργησε ο Αρης σε αυτό το διάστημα. Παρότι τυπικά εφορμούσε απο την δεξιά πτέρυγα, κινούνταν σε όλους τους χώρους, του αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι ο Αγκάγιεφ στο γκρέμισμα του Κουλιεράκη (θα επέσυρε και την αποβολή του ταυτόχρονα) και χάρη στη δική του πίεση, προκάλεσε το λάθος του αμυντικού του ΠΑΟΚ και το γκολ του Καμαρά.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ήταν… φωτοτυπία του πρώτου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ορμή για να βγάλει αντίδραση και ο Αρης νωθρά και αφού αρχικά τον κράτησε ο Κουέστα στο τετ- -α- τετ με τον Ντάντας, δυο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά από Τάισον και το πέναλτι του Σβαμπ, έφεραν την ανατροπη για τους γηπεδούχους. Ο Νταρίντα με το γκολ- φωτοβολίδα στο 69΄ έδωσε το χέρι βοηθείας που χρειαζόταν όσο τίποτα εκείνη τη στιγμή η ομάδα του φέροντας το ματς στην ισορροπία. Καμία απο τις δυο ομάδες όμως δεν έμοιαζε συμφιλιωμένη με την ισοπαλία και αυτός που στο τέλος χαμογέλασε ήταν ο ΠΑΟΚ που χάρη σε ένα ακόμη ωραίο γκολ (Ζίφκοβιτς) και με λίγη δόση τύχης, πήρε ένα τρίποντο-ανάσα μετά από τέσσερις σερί ήττες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στην αντίδραση που έβγαλε ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη και στην κακή αμυντική συμπεριφορά του Αρη στο ίδιο διάστημα και τα λάθη που έφεραν την ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ μπροστά στο φάσμα μιας ακόμη ήττας, αντέδρασε και κατάφερε στο τέλος με τη γκολάρα του Ζίφκοβιτς να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο.

MVP

ΖΙΦΚΟΒΙΤΣ. Το πείσμα και η διάθεση που έβγαλε σε όλο το 90λεπτο και φυσικά το γκολ που σημείωσε στο 76΄ και έκρινε εντέλει την αναμέτρηση τον τοποθετεί στον κορυφαίο παίκτη του ματς, μαζί με τον επίσης σημαντικό Τάισον.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Αρης είχε δυο άσχημα διαστήματα στην εκκίνηση των δυο ημιχρόνων. Στο πρώτο δεν πλήρωσε την νωχελική συμπεριφορά του, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στην επανάληψη όπου ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και έκανε την ανατροπή αρχικά και στο τέλος είχε απάντηση και στην ισοφάριση του Νταρίντα με το γκολ του Ζίφκοβιτς που έκανε εντέλει και τη διαφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τρεις παίκτες δημιουγούν την δική τους παράδοση στα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Σβαμπ που έφτασε τα τέσσερα απέναντι στον Αρη και ο Καμαρά με τον Ζίφκοβιτς τα δυο.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Τον Βόλο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αντιμετωπίζει ο Άρης την επόμενη αγωνιστική που είναι και η 8η του δεύτερου γύρου των Playoffs. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη πηγαίνει στη Λεωφόρο να αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό.