Φιλική ήττα από τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ για την ΑΕΚ των πολλών τελικών (vids)

ΑΕΚ - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

©Intime

Κώστας Τόπας 15:44 - 04.07.2023 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 04.07.2023

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ στο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στην Ολλανδία. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν θετικά στοιχεία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο πλήρωσαν μια στατική φάση χάρη στην οποία οι Κροάτες επικράτησαν.

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν σε μικρά διαστήματα κάποια από τα στοιχεία που ήθελε και δουλεύει ο Ματίας Αλμέιδα, ωστόσο πλήρωσαν μια στατική φάση στο 28ο λεπτό με τον Μαρτσινάι να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Στάνκοβιτς με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά.

Το ματς

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στο ματς, είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Η Η πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση ήρθε στο έβδομο λεπτό, όταν ο Γαλανόπουλος με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Σούμπαριτς να παραχωρήσει κόρνερ με ωραία επέμβαση. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν αυτός που απείλησε ξανά για την Ένωση αυτή τη φορά με ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες τόσο από τους παίκτες της ΑΕΚ όσο κι από τον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» προς τον διαιτητή για υπόδειξη οφσάιντ στον Φαν Βέερτ. Συγκεκριμένα, ο Ολλανδός επιθετικός της Ένωσης έφυγε με προϋποθέσεις στην επίθεση, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Το περίεργο όμως της υπόθεσης είναι το γεγονός ότιτο γύρισμα έγινε από παίκτη της Λοκομοτίβα, επομένως δεν υπήρχε καμία παράβαση.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μοχαμάντι, αλλά τελικά το πήρε πίσω - χωρίς να υπάρχει VAR - και έδωσε φάουλ. Στο 29ο λεπτό η Λοκομοτίβα άνοιξε το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαρσινάι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μετά το γκολ, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί κυρίως με στατικές φάσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Στο δεύτερο μέρος το οποίο είχε διάρκεια 30 λεπτών, οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Από την άλλη, η Λοκομοτίβα απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 66' και στο 67', όμως ο Στάνκοβιτς ήταν εκεί και επενέβη όπου χρειάστηκε.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ κόντρα στη Λοκομοτίβα: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ραντόνια, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Ζίνι, Φαν Βέερτ.

Απίστευτη απόφαση στο φιλικό της ΑΕΚ, δόθηκε οφσάιντ στον Φαν Βέερτ από γύρισμα αντιπάλου (vid)