Προβάδισμα τίτλου για την ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή!

ΑΕΚ - Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή

Sportal newsroom 21:15 - 22.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:39 - 22.05.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 23-19 του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball premier και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος η ΑΕΚ! Η Ένωση πανηγύρισε τη νίκη με 23-19 επί του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή στην... καυτή αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών της Handball Premier.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στίβεν Μαντάλινιτς, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε για ακόμη μια φορά ο Μάτσκεβιτς, ο οποίος με τις σημαντικές αποκρούσεις του κράτησε τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα για τους «κιτρινόμαυρους».

Οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει χαμηλά. Ο Δικέφαλος πήρε μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο οι Πειραιώτες το έφεραν στα ίσια με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (4-4). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, του οποίου το σκορ ήταν 9-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τοπίο ξεκαθάρισε τελείως, με την Ένωση να κάνει... πάρτι, έχοντας για όπλο τη φοβερή της άμυνα και τις επεμβάσεις του Μάτσκεβιτς. Όσον αφορά το κομμάτι της επίθεσης, Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλος έκαναν τρομερή δουλειά, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στα οκτώ τέρματα (19-11). Οι «ερυθρόλευκοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν τη διαφορά, με τον Αλμέιδα να διαμορφώνει το τελικό 23-19.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Καλύβας, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Αλμέιδα 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος 3, Κεδέρης.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.