Στον τελικό της Volley League Γυναικών ο Παναθηναϊκός, 3-2 την ΑΕΚ εκτός έδρας - Ντέρμπι «αιωνίων» στον τελικό

Sportal newsroom 21:39 - 06.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:51 - 06.04.2024

Τρομερή ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, νίκη με 3-2 επί της ΑΕΚ στο τάι μπρέικ και προκρίθηκε στον τελικό της Volley League Γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος επικράτησε με 3-0 της Θέτιδας.

Εξαιρετικός ημιτελικός και μεγάλη πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στον μεγάλο τελικό της Volley League Γυναικών.

Η ομάδα βολεϊ γυναικών του τριφυλλιού, μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στα σετ από την ΑΕΚ, όμως με τρομερή ανατροπή οδήγησαν το ματς στο tie break, επικράτησαν 3-2 και πάνε για τελικούς με τον Ολυμπιακό, ώστε να διεκδικήσουν ακόμη ένα πρωτάθλημα!

Οι «πράσινες» πέρασαν από το Ολυμπιακό Χωριό επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-2 (25-17, 19-25, 25-21, 20-25, 9-15) και κάνοντας το 2-0 στις νίκες πήραν το εισιτήριο για τον τελικό όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το πλεονέκτημα έδρας και τον τίτλο να κατακτά η ομάδα που θα πάρει 3 νίκες. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο 13/4 στο Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη.

Άνετα ο Ολυμπιακός

Στους τελικούς της Volley League γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος απέκλεισε στα ημιτελικά με 2-0 νίκες με 3-0 σετ την Θέτιδα Βούλας.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι με όπλο το μπλοκ που της απέφερε 14 πόντους έφτασε μετά από 83 λεπτά στη νίκη, με τη Θέτιδα να έχει ευκαιρία στο τρίτο σετ να μειώσει στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του έφτασε στην ανατροπή και στο 0-3 σετ.