Ήττα για την ΑΕΚ στο Αννόβερο

Sportal newsroom 00:55 - 15.11.2023

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 31-25 από το Αννόβερο στη Γερμανία για την τρίτη αγωνιστική του EHF European League.

Τη δεύτερη ήττα της στο EHF European League υπέστη η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς «λύγισε» με 31-25 από το Αννόβερο στη Γερμανία για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Ένωση ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αφού βρέθηκε να προηγείται με +4 (7-11) στο 24’, +2 (12-14) στο ημίχρονο και 13-17 στο 33’. Ωστόσο, η ΑΕΚ φάνηκε να μένει από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος.

Οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεση τους, αρχικά με σερί 4-0 ισοφάρισαν 17-17 στο 48ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με συνολικό επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκαν 24-20 (46’) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη όταν έφτασαν στο +6 (28-22) στο 53’.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τζούκιτς ήταν ο Στίπε Μαντάλινιτς με έξι τέρματα. Στην 4η αγωνιστική η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στα Άνω Λιόσια το Αννόβερο την 21η Νοεμβρίου. Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ έχει το απόλυτο των νικών στο ελληνικό πρωτάθλημα. Το Σάββατο η Ένωση νίκησε, έστω και δύσκολα, τον Δούκα με 31-30 και παραμένει στην κορυφή της Handball premier.

Ο Τζάστιν Τίλμαν στο Sportal: «Στην ΑΕΚ βρήκα μια μεγάλη οικογένεια, έχω να βάλω πολλά καλάθια ακόμα»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

17:54 - 14.11.2023

Το πρώτο βιολί της ΑΕΚ Betsson, στην επίθεση, ο Τζάστιν Τίλμαν, μιλάει στο Sportal για το επίπεδο αυτοπεποίθησης με το οποίο αγωνίζεται, τον τρόπο που τον αξιοποιεί η ομάδα πάνω στο παρκέ, ενώ δίνει το σύνθημα για τη συνέχεια της σεζόν.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ- ΑΕΚ 31-25

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-8, 8-11, 12-14 (ημχ), 15-17, 18-19, 22-20, 26-22, 31-25

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Σταρκ- Ρομέο (Ρουμανία), Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 0/0-0/0