Volley League: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον Αριστοτέλη στη Σκύδρα

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών/©Intime

Sportal newsroom 19:34 - 17.12.2022 / Ανανεώθηκε: 20:24 - 17.12.2022

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 του Αριστοτέλη Σκύδρας για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση μετά την ήττα του στην Πολίχνη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας για την όγδοη αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, δεν αντιμετώπισε προβλήματα στον αγώνα.

Στο πρώτο σετ, το τριφύλλι προηγήθηκε με 7-10 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία του σετ (17-20) και έφτασαν στην κατάκτησή του, παρά το γεγονός ότι ο Αριστοτέλης μείωσε στον πόντο (19-20).

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλο προβάδισμα στο ξεκίνημα. Το τριφύλλι δεν έχασε τη διαφορά των επτά πόντων που είχε και έκανε το 2-0 με 25-18.

Η ομάδα της Σκύδρας έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 15-12 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και προηγήθηκε φτάνοντας στο 25-21 και το τρίποντο.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 21-25)

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φλόρες 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 15% άριστες), Ρόχας 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 14 (13/28 επ., 1 άσσος), Τσέλιος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος / Συναδινός (λ, 29% υπ. - 12% άριστες), Παπαγεωργίου, Σδραυκάκης, Σαρικεΐσογλου 1 (1/3 επ.), Παλαιολόγος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (11/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Μπάσης 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 18% άριστες), Ερνάντεζ 19 (16/24 επ., 3 άσσοι) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 6% άριστες), Γεωργίου.