Χάντμπολ: Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ χάντμπολ/©Intime

Sportal newsroom 23:20 - 10.12.2022

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 35-29 του Δούκα για τη δωδέκατη αγωνιστική της Handball premier.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε τις απουσίες του Δούκα και έφυγε με νίκη (35-29) από τον Βύρωνα για τη δωδέκατη αγωνιστική της Handball premier. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζηρά, Τσουρίδη και Δικαιούλια.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γουσιου έπειτα από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +1 (15-16). Στην επανάληψη, ο Δούκας άντεξε την πίεση μέχρι το 42ολεπτο (20-22) οι αποβολές όμως των Αναστασίου και Γκάσεβιτς δεν του άφησαν και πολλά περιθώρια αντίδρασης.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα ηνία του αγώνα και έφτασε σε μια ακόμα νίκη που τον κρατά στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζωρτζινης με 7 γκολ και ακολούθησε ο Παπάζογλου με 6 ενώ απο τον Δούκα ο Στεφανίτσης πέτυχε 8 τέρματα και απο 6 οι Γιαντσα και Παναγιώτου.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 8-9, 10-10, 13-13, 15-16(ημχ.), 17-18, 19-22, 22-26, 23-29, 27-32, 29-35.

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 3, Μπατής 2, Παναγιώτου 6, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Αναστασίου, Ντούνης, Γιάντσα 6, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Πάνου 1, Στεφανίτσης 8.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης 4, Παπάζογλου 6, Απόστολου, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Μοισίλοφ 1, Τσαναξίδης 5, Κουκμίσης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 7, Γιαβασίδης. Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης.

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/3 - 2/2

*Στο 39.17 αποβλήθηκε με τρίτο δίλεπτο ο Γκάσεβιτς (ΑΣΕ Δούκα) ενώ στο 46.52 αποβλήθηκε ο Αναστασίου (ΑΣΕ Δούκα) με απευθείας κόκκινη κάρτα.