Η απίθανη Δράμα νίκησε την ΑΕΚ και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου!

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:58 - 28.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 28.02.2024

Η Δράμα νίκησε 32-30 την ΑΕΚ στην παράταση και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου.

Η Δράμα έγραψε ιστορία! Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη νίκησε 32-30 την ΑΕΚ στην παράταση σε νοκ άουτ προημιτελικό και έκλεισε θέση για το Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ.

Η Δράμα, που πριν λίγες ημέρες νίκησε την Ένωση για το πρωτάθλημα της Handball premier, πήρε την πρόκριση για το Final 4 για πρώτη φορά στην ιστορία της. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ δεν θα βρίσκονται η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός, ομάδες που κυριαρχούν στο ελληνικό χάντμπολ τα τελευταία χρόνια.

Η Ένωση προηγήθηκε 2-5 με τον Παπαδιονυσίου στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη μείωσε στο γκολ με τον Τόσκα αλλά η ομάδα του Μπουζόν είχε σταθερά προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το 7-9 με τον Αραμπατζή. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 10-10 με τον Τόσκα και προσπέρασαν 13-12 με τον Κοτσιώνη στο 24ο λεπτό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 15-15 με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια.

Η ΑΕΚ προσπέρασε με 15-17 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στα τρία γκολ υπέρ της Ένωσης (18-21) με τον Αραμπατζή στο 38ο λεπτό. Η ομάδα του Φρέντερικ Μπουζόν διατήρησε τη διαφορά στα τρία τέρματα μέχρι το 22-25 του 45ου λεπτού με πέναλτι του Μίλερ.

Η Δράμα ισοφάρισε 25-25 με τον Τόσκα και προσπέρασε με 26-25 με τον Μανωλούδη τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η Ένωση έφερε τον αγώνα σε ισορροπία (26-26) πάλι με τον Μίλερ και ο Καρυπίδης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη (27-26) τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Αραμπατζή και κέρδισε πέναλτι σε «νεκρό χρόνο» κι αφού οι διαιτητής συμβουλεύθηκαν το βίντεο. Ο Μίλερ ευστόχησε και οδήγησε τον προημιτελικό στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα στη Δράμα και ο Μίλερ ισοφάρισε πάλι. Ο Κοτσιώνης έκανε το 29-28 για τη Δράμα αλλά ο Μίλερ διαμόρφωσε το 29-29 του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε και πάλι με τον Τόσκα αλλά ο Μαντάλινιτς διαμόρφωσε το 30-30 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Ο Τόσκας και ο Σίνα διαμόρφωσαν το 32-30 που ήταν το τελικό σκορ.

ΔΡΑΜΑ - ΑΕΚ 32-30

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-9, 9-10, 13-12, 15-15 (Ημ.), 18-20, 20-23, 23-25, 24-25, 26-25, 27-27, 29-29, 32-30.

ΔΡΑΜΑ (Θανάσης Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρικόγλου, Πολυδώρος 2, Λαστσάκοφ 3, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβαζής, Μανωλούδης 4, Ντάμαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 4.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής, Τικ 3, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασένε, Σόκολιτς 3, Μίλερ 5, Σαλέμ, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 0-3/3.

Η Δράμα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Πανελλήνιο. Οι «Ολυμπιονίκες» επικράτησαν 26-25 στην έδρα των Βριλησσίων και προκρίθηκαν για 10η φορά στην ιστορία τους στην τελική φάση του θεσμού, έχοντας 3 κατακτήσεις το 2000, το 2001 και το 2002.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 25-26

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 6-5, 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ), 13-15, 16-16, 20-19, 22-19, 23-22, 25-26

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Θ. Τούτσης): Καραδήμας, Βλάχος 2, Τόμπρος, Γλύκας, Πανταζής 8, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος, Βαρδαξόπουλος 8, Βαμβακάς, Παναγόπουλος, Π. Στάθης 4, Μπινιάρης, Κορκολής 2, ,Μπέσκος, Τσαμούρης 1, Ασλής

ΠΓΣ(Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαπεντασβίλι 6, Τραϊκόφσκι, Δούγιας, Αναγνωστόπουλος 5, Βερτζώνης, Παπαδόπουλος, Στάθης 5, Βαμβακάρης, Μαυρομάτης, Νάκος 3, Ρούσος 3, Σκουρτάι, Κουτουλογένης 4, Μπαλάσκας, Αλικάκος 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 30:59 Νικολακόπουλος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/5-1/2