Δίποντο του Ολυμπιακού στη Σύρο

Ολυμπιακός βόλεϊ ανδρών/©intime

Sportal newsroom 20:24 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:04 - 14.01.2023

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στον Φοίνικα Σύρου αλλά πήρε τη νίκη (2-3) σε ματς για την 11η αγωνιστική της Volley League.

Νίκη με βαθμολογική απώλεια για τον Ολυμπιακό στη Σύρο. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι επικράτησε με 3-2 του τοπικού Φοίνικα για την ενδέκατη αγωνιστική της Volley League.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας Σύρου είναι στην πέμπτη θέση με 18 βαθμούς.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο σετ με τη διαφορά να φτάνει στους 6 πόντους (7-13) με τον Φοίνικα να μειώνει στους 3 πόντους για το 10-13. Ο Ολυμπιακός έχτισε σερί για το 10-17 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Φοίνικας έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 8-5 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 8-8. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις (12-9, 13-10) με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους έξι πόντους (20-14) με την ομάδα των Κυκλάδων να κατακτά το δεύτερο σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 7-4 και 10-7 έχοντας τον έλεγχο. Ο Φοίνικας προσπέρασε ακόμη και με πέντε πόντους (19-14, 20-15, 21-16) για να κατακτήσουν και το τρίτο σετ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προσπέρασε με 1-5 και 2-8 στο ξεκίνημα με τον Φοίνικα να μειώνει στο ελάχιστο για το 8-9. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά με 11-17 και κατέκτησαν το τέταρτο σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 4-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 7-9 με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή για το 12-11. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο διπλό ματς μπολ (12-14) και κατέκτησε το σετ και τη νίκη.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 27π. (25/50επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 7 (3/7επ., 4 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (2/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κλίνκεμπεργκ 16 (12/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 46%υπ., 25%αρ.), Φρομ 11 (5/15επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 35%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 70%υπ., 57%αρ.), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος Π., Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 12π. (7/16επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 18 (18/34επ.), Κουμεντάκης 18 (16/28επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 50%αρ.), Τράβιτσα 4 (2/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (2/4επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/29επ., 3 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας 69%υπ., 48%αρ.), Χανδρινός, Παπαγγελόπουλος.