Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Πέμπτη νίκη για τον Παναγιώτη Καραΐσκο

Παναγιώτης Καραΐσκος

Πηνελόπη Παπαδήμου 10:17 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 10:38 - 19.03.2023

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος τερμάτισε στην πρώτη θέση του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας.

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος διατήρησε τον τίτλο του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθώνιου δρόμου. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ κατέλαβε την πρώτη θέση στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας με χρόνο 1:07.59.

Ο αθλητής του Πανελλήνιου ΓΣ επανέλαβε την περσινή του επιτυχία κάνοντας το repeat. Παράλληλα, έφτασε τις πέντε νίκες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο Παναγιώτης Καραΐσκος ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, μαζί με τον Δημήτρη Τσάκαλο.

Μετά το 13ο χιλιόμετρο ο Καραΐσκος απέκτησε προβάδισμα, ωστόσο μετά το πέρασμα της Λεωφόρου Αλεξάνδρας ο δρομέας του ΓΣ Αμαρουσίου τον προσπέρασε, χωρίς όμως να έχει δυνάμεις στη συνέχεια. Ο Δημήτρης Τσάκαλος τερμάτισε στη δεύτερη θέση, όπως και πέρσι.

Ο νικητής του μαραθωνίου, Χαράλαμπος Πιτσώλης, κατέλαβε την τρίτη θέση με χρόνο 1:08.33. Ο Γιάννης Ζερβάκης και ο Γιώργος Μίνος συμπλήρωσαν την πρώτη πεντάδα.

10. Δήμος Μανγγίνας (ΑΟ Μυκόνου) 1:12.14

Στο πρωτάθλημα γυναικών, η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου στέφθηκε για πρώτη φορά πανελληνιονίκης. Η δρομέας της Αναγέννησης Λαμίας τερμάτισε σε 1:17.46 σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ.

Η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου, νικήτρια του μαραθωνίου της Αθήνας, κατέλαβε τη δεύτερη θέση με χρόνο 1:18.28. Η 27χρονη δρομέας έκανε ντεμπούτο στον ημιμαραθώνιο.