ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Σαλβαδόρ Ιντάλγκο

LIVE ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Sportal newsroom 20:20 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:16 - 05.03.2023

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στην «Drive in Arena», για τον πρώτο τελικό (20:30) του CEV Challenge Cup. Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης σε σχόλιο Στέφανου Αβραμίδη.

• 14-25 και ο Ολυμπιακός κάνει σημαντικό βήμα με τη νίκη του αυτή για κατάκτηση του CEV Challenge Cup

Σ. Αβραμίδης: Κατάθεση ποιότητας από τον Ολυμπιακό στη Σλόμο Γκρουπ Αρένα, από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό στο σέρβις δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ισραηλινούς, θα πρέπει να συμβούν απίθανα πράγματα για να χάσει αυτόν τον τίτλο!

• 14-23 μειώνει η Μακάμπι
  • 12-22 με τρίτο άσο του Στερν
  • 12-19 με το λάθος του Γκράσο

Σ. Αβραμίδης: Πολύ μεγάλη διαφορά κάνει για τον Ολυμπιακό το μπλοκ σέρβις!!!

• Τρομερός Ιντάλγκο κάνει το 0-3

Σ. Αβραμίδης: Πολύ πιο συγκεντρωμένος μετά από τη διακοπή ο Ολυμπιακός, ο μπλοκαρισμένος Στερν με τον άσο παίρνει πάνω του και ψυχολογικά!!!

• 23-25 το β' σετ, ο Ολυμπιακός κοντά στη νίκη!
  • Προβάδισμα δύο πόντων για τους γηπεδούχους, 20-18
  • 18-17 μπροστά η Μακάμπι
  • Τρομερός αγώνας, ο Ολυμπιακός προηγείται στο β' σετ με 15-16
  • 13-12 μπροστά η Μακάμπι

Σ. Αβραμίδης: Δεν παίρνει βοήθειες από τον Στερν στην επίθεση ο Ολυμπιακός!

• Απαντάει η Μακάμπι, 11 - 11 το σκορ σε ένα φοβερό δεύτερο σετ με πολύ πάθος και ένταση
  • 7-11 το σκορ, ο Ολυμπιακός μετά το 6-6 πήρε πέντε πόντους σερί πριν απαντήσουν οι γηπεδούχοι
  • Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 5-5 όμως ο Ολυμπιακός πήγε το σκορ στο 6-9
  • Οι Πειραιώτες έχουν μπει δυνατά στο β' σετ και προηγούνται με 2-5

Σ. Αβραμίδης: Πολύ βελτιωμένος και σοβαρός στο τελευταίο κομμάτι του σετ ο Ολυμπιακός, με το σέρβις του σταθερό δυσκολεύει την υποδοχή των Ισραηλινών και παίρνει πλέον πόντους και από το μπλοκ! Δικό του το πρώτο σετ, το μόνο που έχει να κάνει είναι να μείνει σταθερός στην τακτική του, μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Σαφόνοφ!

20-25 με μπλοκ του Στερν και τέλος το πρώτο σετ. 0-1 σετ ο Ολυμπιακός

• 20-23 πανέξυπνος πόντος από τον Ιντάλγκο

Σ. Αβραμίδης: Εντυπωσιακό μπλοκ του Στερν, αν αρχίσει να λειτουργεί και σε αυτό το κομμάτι ο Ολυμπιακός θα αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα!

• 19-21 και ξανά προβάδισμα δύο πόντων για τον Ολυμπιακό
  • 19-19 ισοφαρίζει η Μακάμπι
  • 18-18 με λάθος σερβίς Ιντάλγκο
  • 18- -17 ο Ολυμπιακός που παίρνει ξανά προβάδισμα
  • 17-16 με το πολύ κακό σερβίς του Φόγιερ
  • 17-15 η Μακάμπι Τελ Αβίβ από άουτ του Στερν.

Σ. Αβραμίδης: Τελειώνει τις δύσκολες μπάλες ο Ολυμπιακός, βρίσκει ρυθμό, αν βελτιώσει και το σέρβις του θα ελέγχει απολύτως τα πράγματα!

• 7-8 Η επίθεση του Γκράσο καταλήγει έξω
  • 6-7 Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν άμυνα και με τον Πάγενκ πήρε προβάδισμα στο σκορ.
  • 3-3 με τον Στέρν να περνάει τη μπάλα στον αντίπαλο τερέν
  • 3 - 2 το σκορ
  • Ξεκίνησε η αναμέτρηση με λάθος σερβίς για τον Ολυμπιακό και πόντο για τους Ισραηλινούς!
  • Ο αγώνας είναι έτοιμος να ξεκινήσει!
  • Αυτός είναι ο τρίτος ευρωπαϊκός τίτλος που διεκδικούν οι Πειραιώτες, αφού ήδη έχουν στο παλμαρέ τους ένα Κυπελλούχων το 1996 κι ένα Τop Teams Cup το 2005! Η Μακάμπι από την πλευρά της δεν έχει γευθεί τη χαρά της επιτυχίας στην Ευρώπη ακόμα.

* Η ομάδα του Πειραιά θα επιδιώξει να πάρει θετικό αποτέλεσμα και να κάνει το πρώτο βήμα προς την κορυφή της διοργάνωσης!

* Καλησπέρα σας! Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη «Shlomo Group Arena» στις 20.30 στον πρώτο τελικό των δύο ομάδων για το CEV Challenge Cup.