Δεύτερη ήττα για τη Θέτιδα και αποκλεισμός

© Γραφείο Τύπου ΕΟΠΕ

Η Θέτιδα Βούλας ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Νίλουφερ στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «64» του Challenge Cup.

Η Θέτις Βούλας αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Νίλουφερ και σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου ματς αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Το έργο της ελληνικής ομάδας ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολο αφού είχε να αντιμετωπίσει έναν σύλλογο που αγωνίζεται σε ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης. Η Νίλουφερ θα αντιμετωπίσει τη Μαρίνα Κάστελα στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ με 12-7, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως (12-12) και να προηγθεί πρώτη φορά με 18-19, για να φτάσει στο +2 στο 19-21. Εκεί όμως το σερβίς της Νίλουφερ έφερε την ανατροπή με τις Τουρκάλες να τρέχουν σερί 5-0 για το 24-21 και το σετ να κλείνει στο 25-22.

Στο 2ο σετ πάλι οι Τουρκάλες ξέφυγαν με 12-7 με την ομάδα της Βούλας να ροκανίζει τη διαφορά και να πλησιάζει απειλητικά στο 17-15, ωστόσο πάλι η Νίλουφερ μπόρεσε να ξεφύγει με 20-15 και να φτάσει στο 2-0. Μετά απ' αυτήν την εξέλιξη η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε πιο εύκολα στο τρίτο σετ (25-19) σφραγίζοντας τη νίκη και την πρόκριση.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-19

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-19) σε 75'

*Οι πόντοι της Νίλουφερ προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 25 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΛΟΥΦΕΡ (Βιτάλ Χέινεν): Σενγκούν 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκικέλ 18 (17/42 επ., 1 μπλοκ), Κουνζλέρ 16 (11/41 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Ουγιανίκ 6 (1/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφα 13 (11/25 επ., 2 άσσοι), Μπασκίρ 7 (1/4 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ακαρτσέσμε (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Μιλένκο, Οζτούρκ, Ερτέκ.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Χέιντεν 2 (2/21 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Σιρίνινα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/17 επ., 1 άσσος, 18% υπ. - 0% άριστες), Πετοβάρι 13 (11/30 επ., 2 μπλοκ), Παπαγεωργίου 7 (4/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 20% υπ. - 10% άριστες), Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/4 επ.).Η ομάδα του Γιώργου Ρούση βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ με 12-7, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως (12-12) και να προηγθεί πρώτη φορά με 18-19, για να φτάσει στο +2 στο 19-21. Εκεί όμως το σερβίς της Νίλουφερ έφερε την ανατροπή με τις Τουρκάλες να τρέχουν σερί 5-0 για το 24-21 και το σετ να κλείνει στο 25-22.