Μεγάλη νίκη για τα Χανιά κόντρα στον ΠΑΟΚ

Χανιά πόλο ανδρών/©Intime

Sportal newsroom 16:13 - 17.12.2022

Τα Χανιά επιβλήθηκαν με 6-5 του ΠΑΟΚ για τη 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Α1 πόλο ανδρών.

Την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο ανδρών σημείωσαν τα Χανιά που επιβλήθηκαν με 6-5 του ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Κρήτης έδωσε τέλος στο σερί του «δικεφάλου».

Ο αγώνας, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, ήταν κλειστός με τις άμυνες να κυριαρχούν. Η ομάδα του Μάνθου Βουλγαράκη σημείωσε την τρίτη νίκη της στον όμιλο και έφτασε τους 9 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 21 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά μία διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα.

Τα Χανιά μπήκαν στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ με 6-4. Ο Τσολακούδης μείωσε σε 6-5 πέντε λεπτά πριν το τέλος χωρίς να αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO 6-5

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 3-3, 0-1

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης, Αποστολάκης 2, Χαριτάκης 2, Ντα Σίλβα, Σολεϊμάνιπακ 1, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης, Μαραγκουδάκης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Παπαμανωλιουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 1, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς, Τσολακούδης 2, Χαραλαμπόπουλος, Προσινικλής Π., Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας.