Ο ΟΦΗ νίκησε τον Πανιώνιο και επιστρέφει στη Volley League

Sportal newsroom 22:48 - 17.04.2024

Ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 σετ του Πανιωνίου, έκανε το 2-1 στα πλέι οφ ανόδου της Pre League και επιστρέφει στη Volley League.

Ο ΟΦΗ πήρε την άνοδο για τη Volley League. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε 3-1 του Πανιωνίου και έκανε 2-1 στα πλέι οφ ανόδου της Pre League «σφραγίζοντας» την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία έναν χρόνο μετά τον υποβιβασμό της.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Πανιώνιο στο πρώτο σετ να προηγείται 9-13 και να φτάνει στο 14-19. Εκεί όμως οι κυανέρυθροι έκαναν πολλά λάθη (έχασαν σχεδόν όλα τα σερβίς τους) με τον ΟΦΗ να μειώνει στον πόντο (20-21), να ισοφαρίζει 23-23 και να παίρνει το σετ στο 30-28 με μπλοκ του Ρουσόπουλου.

Στο δεύτερο σετ οι Κρητικοί είχαν το καθαρό προβάδισμα στο 20-16, όμως ο Πανιώνιος επέστρεψε και ισοφάρισε στο 22-22, χωρίς να καταφέρει να περάσει μπροστά και στο 25-24 το μπλοκ του Μάκινεν έφερε το 2-0.

Ο ΟΦΗ σχεδόν σ' όλο το τρίτο σετ είχε σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 20-18 που έγινε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-22. Ο Πανιώνιος πήρε την αλλαγή, το σερβίς του Παλέντζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων για το 23-24 και στο 26-27 το μπλοκ του Ζέλερ έδωσε παράταση στην αγώνα με το σκορ στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-1 με τρεις άσσους του Μιχαήλοβιτς, για να πλησιάσει ο Πανιώνιος στο 11-9 με άσο του Ζέλερ. Οι κυανέρυθροι όμως με συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στον ΟΦΗ να ξεφύγει για να φτάσουμε στο 20-14. Το σερί 0-3 των φιλοξενούμενων έβαλε φωτιά στο ματς (20-17) όμως αρχικά ο Μάκινεν και στη συνέχεια ο Μιχαήλοβιτς τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 25-20 δίνοντας το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τραχαλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Λινοξυλάκη, Κουνδουράκη.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 26-24, 26-28, 25-20)