Άνετος ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:24 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:06 - 10.02.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Άρη για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέση της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 του Άρη για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 44 βαθμούς. Ο Άρης έμεινε στους 13 βαθμούς. Οι δύο ομάδες στρέφουν στην προσοχή τους στους νοκ άουτ προημιτελικούς του κυπέλλου. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Θέτιδα και ο Άρης φιλοξενεί τον ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο σετ με άσο της Καράρο, αλλά η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη ισοφάρισε 3-3 μετά από άστοχο χτύπημα της Μλεΐνκοβα. Ο Ολυμπιακός έχτισε πάλι σερί για το 8-4 με άσο της Φαριόλ. Ο Άρης μείωσε στους δύο πόντους (11-19) με τη Γιούρτζα, ωστόσο η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο για το 14-9 με την Κούμπουρα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν και πάλι δύο (15-13) με μπλοκ της Σόουζα αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός από τη γραμμή του σερβίς και προσπέρασε με 21-15 με επίθεση της Μλεΐνκοβα. Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 μετά από άσο της Καράρο.

Ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς για το 2-3 του δεύτερου σετ μετά από λάθος της Φαριόλ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 3-5 μετά από κακή επίθεση της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 5-5 και προσπέρασε 6-5 με επίθεση της Νίζετιχ και έφτασε στο 9-7 μετά από λάθος της Ολιβέιρα. Η Μλεΐνκοβα διαμόρφωσε το 14-10. Η Νίζετιχ έκανε το 19-14 και ένας άσο της Κούμπουρα διαμόρφωσε το 20-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και έκλεισε το δεύτερο σετ με 25-18 μετά από πρώτο χρόνο της Φαριόλ.

Το μέλλον του Ολυμπιακού είναι εδώ! Ποια είναι τα νέα «αστέρια» που βάζουν... πλώρη για την μεγάλη ομάδα και η χρηματιστηριακή τους αξία
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

15:01 - 10.02.2024

Η Κ19 του Ολυμπιακού με την πρόκρισή της επί της αντίστοιχης ομάδας της Ίντερ στους «16» του Youth League απέδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει στα δύσκολα και στο μέλλον να απασχολήσει την πρώτη ομάδα.

Ο Άρης προηγήθηκε 1-3 στο τρίτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αμέσως με άσο της Καράρο και προσπέρασε με 4-3. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 9-6 με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Μλεΐνκοβα. Ο Άρης μείωσε στον πόντο (11-10) όμως ο Ολυμπιακός απάντησε για το 14-11 με τη Μλεΐνκοβα και πάλι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε και πάλι στον πόντο (15-14) αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν στο 17-14 με τη Φαριόλ. Οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν τον αγώνα στο τρίτο σετ.

Διαιτητές: Βελώνης, Κατερλή, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Νικολάου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.