Βόλεϊ: «Καθάρισε» σε 73 λεπτά ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός/©Intime

Sportal newsroom 16:34 - 10.12.2022

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς σε αναμέτρηση για την έβδομη αγωνιστική της Volley League.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα (3-0) απέναντι στην Κηφισιά σε αναμέτρηση για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. O Στερν σημείωσε 23 πόντους (17/26επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι). Βασικός ακραίος στο τρίτο σετ στη θέση του Ιντάλγκο αγωνίστηκε ο Χανδρινός.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τον Γρηγόρη Κοντοστάθη και τον Ρικάρντο που έχουν ίωση και υψηλό πυρετό. Λίμπερο αγωνίστηκε ο Γιάννης Κοσμάς κάνοντας μάλιστα θετική εμφάνιση. Βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ρικάρντο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε πιέζοντας από τα 9 μέτρα και με δύο άσους του Παγιένκ προηγήθηκε 8-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Μαϊκόν μείωσε 8-6, όμως στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι «πληγώνοντας» την υποδοχή των φιλοξενούμενων πήραν σημαντική διαφορά 16-10.

Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη ανέβασαν την απόδοση τους «ροκανίζοντας» τη διαφορά μειώνοντας 21-17, ενώ έφτασαν και στο -2 (21-19) με μπλοκ του Τσέιβρες και έξυπνο πλασέ του Οκοσάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 με τον Ιντάλγκο, με τους γηπεδούχους να το κλείνουν 25-21 με κόντρα μπάλα του Δαλακούρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν καλύτερα στο δεύτερο σετ παίρνοντας το προβάδισμα με 5-2 και η Κηφισιά ισοφάρισε 5-5 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Ιντάλγκο. Οι ερυθρόλευκοι δείχνοντας αποφασιστικότητα στο φιλέ ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα στο 12-7 με διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους έφτασε μέχρι το 20-11, η Κηφισιά με τους Σιημητρά και Μαϊκόν στο σερβίς έφτασε μέχρι το 24-19 με τον Στρρν να τελειώνει το σετ 25-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει υπεροπλία και να μπαίνει μπροστά στο σκορ από νωρίς με 5-1 με τα ισχυρά σερβίς του Στερν. Η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε προσωρινά 6-4, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Δαλακούρα άνοιξε ξανά τη διαφορά 10-5. Με επίθεση του Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά πλησίασε 12-9, όμως μετά από φάση διαρκείας ο Παγιένκ διαμόρφωσε το 14-9.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν «πείσμα» και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Μαϊκόν επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ μειώνοντας 16-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ με πλασέ του Τσέιβερς έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χανδρινού με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-17. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ 25-18 με διαδοχικούς άσους του Στερν.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.