«Καρφί» για κούπα ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:11 - 08.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:56 - 08.03.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά, απώλεσε το πρώτο σετ κόντρα στον Παναθηναϊκός αλλά στη συνέχεια κυριάρχησε στο τρίτο και το τέταρτο σετ και πήρε τη νίκη με 3-1 και την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε με λίμπερο την Γκρόθες και δίδυμο στα άκρα τις Καρκάσες - Γενιτσαρίδη, κατέκτησε το πρώτο σετ και έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά η ομάδα του Πειραιά έδειξε την ποιότητά της. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι θα αντιμετωπίσει στον τελικό την ΑΕΚ που νίκησε με 3-0 σετ τον Άρη. Ο μεγάλος αγώνας θα γίνει την Κυριακή στις 20:15.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκε στο πρώτο σετ με αποφασιστικότητα και «χτύπησε» με καλό σερβίς για το 2-6 μετά από διαδοχικά επιθετικά λάθη των παικτριών του Ολυμπιακού. Το τριφύλλι συνέχισε να βγάζει άμυνες και προηγήθηκε 5-11 με τη Γενιτσαρίδη. Με τη Νίζετιχ στη γραμμή του σερβίς η ομάδα του Πειραιά μείωσε τη διαφορά για το 8-11 μετά από άστοχη επίθεση της Καρκάσες. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 10-16 με την Καρκάσες αλλά οι παίκτριες του Μιτσέλι ανέβασαν την απόδοσή της στην υποδοχή και πλησίασαν στο 19-21 με την Τσιτσιγιάννη αλλά η Άτκινσον διέκοψε το «ερυθρόλευκο» σερί. Το τριφύλλι έφτασε στο 21-24 με την Παπαφωτίου και κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25 με την Άτκινσον.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 4-6 μετά από κακή επίθεση της Νίζετιχ αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε αμέσως. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 11-10 με μπλοκ της Φαριόλ, όμως το τριφύλλι προηγήθηκε με 12-14 με άσο της Καρκάσες. Οι τυπικά γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση για 16-14 με τη Μλεΐνκοβα. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφερε το δεύτερο σετ σε ισορροπία και προσπέρασε 18-19 με τη Σαμαντάν και τη Γενιτσαρίδη στη γραμμή του σερβίς. Ο Ολυμπιακός έφερε την κατάσταση υπέρ του για το 24-22 με την Κούμπουρα και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-22 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου.

Στο τρίτο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από νωρίς για το 7-4 με μπλοκ της Φαριόλ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τα καλά σερβίς της Καρκάσες και προσπέρασε με 7-8 μετά από άστοχη επίθεση της Φαριόλ. Η ομάδα του Μιτσέλι προσπέρασε με 16-12 με την Κούμπουρα και η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πλησίασε στους δύο για το 17-15 με την Άτκινσον. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Ολυμπιακό αφού η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 23-16 και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-19 με τη Νίζετιχ.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε περίπατο για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά πήρε μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα και το τριφύλλι δεν βρήκε αντίδραση.