Προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Ναντ

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών/©Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:19 - 14.12.2022 / Ανανεώθηκε: 18:47 - 14.12.2022

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ναντ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του Challenge Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του Challenge Cup έκανε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ναντ στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Το τριφύλλι απώλεσε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στη νίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό (20/12) για να σφραγίσει την πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ καλό βαθμό στο σερβίς και είχε διψήφιες τις Ανθούλη, Ανάε και Μέντιτς.

Οι Γαλλίδες προηγήθηκαν με 3-6 με την Γκόμανς αλλά οι γηπεδούχες με τα καλά σερβίς της Μέντιτς (δύο άσοι) ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 7-6. Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η Ναντ έφτασε στο +2 (14-16) μετά από χαμένη επίθεση της Χατζηευστρατιάδου. Η γαλλική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έφτασε στο τριπλό σετ μπολ (21-24) με την Γιάσπερ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε σε 23-24 με την Ανάε αλλά το πρώτο σετ κατέληξε στη Ναντ.

Η Ναντ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4 με πλασέ της Γιάσπερ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τα σερβίς της Ανθούλη και προσπέρασε με 11-8 με άσο της Ανάε. Η Αμερικανίδα ακραία έφερε τη διαφορά στο +5 (15-10) με ωραία πάιπ. Το τριφύλλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 23-16 μετά από λάθος της Γκομάν και μπλοκ της Ανθούλη. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά και έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Με μπλοκ άουτ της Ανθούλη το τριφύλλι προηγήθηκε με 11-8 στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βρήκε ρυθμό από το σερβίς και προσπέρασε με 17-12 με την Γκρόθες. Οι Γαλλίδες μείωσαν σε 17-15 ενώ έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (20-19) με την Κιν. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε εντυπωσιακό σερί από εκείνο το σημείο και κατέκτησε το σετ με 25-19 με πόντο της Ανάε.

Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου και άουτ επίθεση της Μιμ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6 στο τέταρτο σετ. Με δυνατό χτύπημα της Ανθούλη, οι γηπεδούχες προσπέρασαν με 15-9 έχοντας το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ και της νίκης. Οι Γαλλίδες μείωσαν σε 17-13 μετά από άστοχο χτύπημα της Μέντιτς και άσο της Ραταΐρι. Με νέο άσο, αυτή τη φορά από την Κιν, οι φιλοξενούμενες διαμόρφωσαν το 18-15 με το τριφύλλι να προσπερνά πάλι με πέντε (20-15) και να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-19, 25-17)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 18 (15/21 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. - 43% άριστες), Γκρότους 12 (12/27 επ., 74% υπ. - 47% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/8 επ.), Ανθούλη 23 (18/42 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Μέντιτς 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 73% υπ. - 64% άριστες), Νικολογιάννη, Μερκούρη.

ΝΑΝΤ (Σιρίλ Βαταναρά): Κιν 10 (6/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Τασίρο 2 (2/3 επ.), Γιάσπερ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-53% άριστες), Γκομάν 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Μιμς 13 (10/43 επ., 3 μπλοκ), Σαγκέ 7 (5/12 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ρακοτοζαφί (λ, 48% υπ.-21% άριστες), λε Ρου (λ), Ρεσπό, Στούμλερ 2 (2/6 επ.).