Στον Παναθηναϊκό η πρώτη κούπα της σεζόν, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός/©intime

Sportal newsroom 21:28 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:47 - 04.01.2023

Η πρώτη κούπα της σεζόν στο βόλεϊ ανδρών βάφτηκε «πράσινη». Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ στην Κρήτη.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Σούπερ Καπ στο βόλεϊ ανδρών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στην Κρήτη και έκανε δική του την πρώτη κούπα της σεζόν.

Το τριφύλλι, παράλληλα, διατήρησε το εντυπωσιακό σερί που έχει τη φετινή σεζόν κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετράει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις κόντρα στον «δικέφαλο» σε πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και σούπερ καπ.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη μέρα τον Ερνάντεζ ενώ σε κρίσιμα σημεία «μίλησε» η εμπειρία του Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να χτυπήσει από τη γραμμή του σερβίς αλλά έκανε πολλά λάθη.

Ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-3 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει άμεσα με μπλοκ του Κόστα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετούς πόντους με το τριφύλλι να προσπερνάει ξανά με 13-11 με τον Ερνάντεζ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε και πάλι (15-15) με μπλοκ του Βουλκίδη στον Πετρέα. Με επίθεση του Φράγκου και άσο του Ερνάντεζ το τριφύλλι έφτασε στο 22-18 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 9-12 μετά από λάθος του Φράγκου. Με άσο του Ντεν Ντρις η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με τέσσερις πόντους για το 12-16 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Μιλενκόσκι να προσπερνά με 13-18 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 με επίθεση του Τσέχου και το φινάλε του δεύτερο σετ έγινε θρίλερ. Οι δύο ομάδες απώλεσαν από τέσσερα σετ μπολ με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 32-34 μετά από 41 λεπτά.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναικός πήρε τον έλεγχο από νωρίς. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 7-4 με μπλοκ του Κόβαρ με τη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους (11-7) μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ουόλς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει από τη γραμμή του σερβίς και οδηγήθηκε σε πολλά λάθη με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να προσπεράσει με 17-11 και να «καθαρίσει» ουσιαστικά το σετ παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση αφού διατηρούσε μία διαφορά 2-3 πόντων στο ξεκίνημα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 13-13 και προσπέρασε με 16-15 μετά από χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις. Μετά από λάθος επίθεση του Βουλκίδη, το τριφύλλι προηγήθηκε με 21-17 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 21-20 έχοντας τον Τακουρίδη στη γραμμή του σερβίς. Με άσο του Ερνάντες η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 23-20 και το ματς μπολ (24-21) με μπλοκ του Ρανγκέλ. Το μπλοκ άουτ του Ράπτη έδωσε ελπίδες στον ΠΑΟΚ. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Κόβαρ.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 32-34, 25-19, 25-22) σε 118'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. - 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).