Ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός/©Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:54 - 05.12.2022 / Ανανεώθηκε: 20:17 - 05.12.2022

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ και έχει το πάνω χέρι για πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και το πλεονέκτημα πρόκρισης στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ.  Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή με τον Ερνάντεζ, που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων θα γίνει στις 4 Ιανουαρίου.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλό σερβίς στο ξεκίνημα του αγώνα. Με άσο του Ντεν Ντρις η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 1-5 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο (6-7) με δύο διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ράπτη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε και πάλι γκάζι με όπλο το σερβίς και προσπέρασε με 14-19 με άσο του Ουόλς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-22 με τον Ρανγκέλ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο τετραπλό σετ μπολ (20-24) με πρώτο χρόνο του Κόστα. Το σετ ολοκληρώθηκε μετά από χαμένο σερβίς του Μπάση.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3-8 με άσο του Γιόρνα. Το τριφύλλι μείωσε στον πόντο (11-12) με άσο του Ερνάντεζ με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από το σερβίς και το μπλοκ για το 14-19 με τον Ράπτη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με επτά πόντους (16-23) με πλασέ του Γιόρνα αλλά το τριφύλλι έμεινε στο σετ (19-23) αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με τον Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-3 στο τρίτο σετ με δύο σερί άσους του Βουλκίδη. Με άσο του Κόστα οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 3-8 αλλά ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι στο σετ (6-8) με άσο του Ερνάντεζ. Με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 11-15 αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Γιόρνα. Ο ΠΑΟΚ έφερε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-21) αλλά το τριφύλλι μείωσε στον πόντο (22-23) και ισοφάρισε με άσο του Κόβαρ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο σετ μπολ με δύο διαδοχικούς πόντους του Ερνάντεζ και κατέκτησαν το σετ με άσο του Πετρέα.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 8-5 με άσο του Ερνάντεζ. Με πόντο του Κουβανού, το τριφύλλι έφτασε στο 13-9 με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 18-11 με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το τέταρτο σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ το τριφύλλι προηγήθηκε με 4-0 με μπλοκ του Κόβαρ στον Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 8-3 με άσο του Πετρέα ενώ η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (12-6) μετά από άστοχη επίθεση του Γιόρνα. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).