Ολοταχώς για τελικό ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον Μίλωνα

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών/©intime

18:14 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:00 - 18.01.2023

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 του Μίλωνα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε πλώρη για τον τελικό του Λιγκ Καπ. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλει δύο σετ στον επαναληπτικό του Σαββάτου (21/1, 20:00) για να πάρει την πρόκριση. Ο Μίλωνας καλείται να κάνει μία μεγάλη υπέρβαση στην έδρα του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 και να κατακτήσει το «χρυσό» σετ για να προκριθεί στον τελικό.

Το τριφύλλι προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο σετ με τον Κόβαρ με το τριφύλλι να διατηρεί προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 11-11 όπου η ομάδα της Νέας Σμύρνης ισοφάρισε. Μετά από ένα λάθος του Χερν, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε και πάλι με δύο πόντους και έφτασε στο 17-13 με μπλοκ του Πετρέα στον Γιορντάνοφ. Ένα λάθος του Κόβαρ επέτρεψε στον Μίλωνα να μειώσει και πάλι στους δύο πόντους (19-17) αλλά ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και κατέκτησε το πρώτο σετ με άνεση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε αμέσως. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με μπλοκ του Φράγκου και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (13-8) με μπλοκ και πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-9 μετά από κακή επίθεση του Νανόπουλου διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το φινάλε του σετ.

Ο Μίλωνας μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ όπου και προηγήθηκε με 1-4 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο ελάχιστο (4-5) με μπλοκ του Γιάκομπσεν. Μετά από λάθος επίθεση του Ερνάντες, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προσπέρασε με 8-11 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 14-14 με τον Κόβαρ και προηγούνται με μπλοκ του Τσέχου. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με δύο πόντους (20-18) σε κρίσιμο σημείο αλλά ο Μίλωνας ισοφάρισε με άσο του Μολίνα. Το τριφύλλι πήρε πάλι διαφορά και έκλεισε το σετ με 25-22 παίρνοντας την «καθαρή» νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-22) σε 74'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ, 83% υπ. - 39% άριστες), Πετρέας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 33% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/22 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες), Μπάσης, Μάρκου.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7 (7/10 επ.), Ανδρεάδης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 9 (9/18 επ.), Μολίνα 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Εφραιμίδης 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), 67% υπ. - 25% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ, 33% υπ. - 5% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος.