Μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, έφυγε νικητής από την έδρα του Παναθηναϊκού

ΠΑΟΚ βόλεϊ γυναικών/©intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:07 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:35 - 14.01.2023

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ! Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού (2-3) στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών και επέστρεψε στις νίκες.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πίσω με 2-0 σετ και 17-13 στο τέταρτο αλλά έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε το δίποντο.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 32 βαθμούς και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 27 βαθμούς.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο σετ. Βρίσκοντας ρυθμό από τη γραμμή του σερβίς και με τις Ανάε και Ανθούλη να δίνουν ρέστα στην επίθεση, το τριφύλλι προηγήθηκε με 14-5 μετά από λάθος των παικτριών του Μάρκο Φενόλιο. Οι γηπεδούχες, με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου και άσο της Ανάε έφτασε στο +11 (17-6) και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση στο 1-0 στα σετ.

Με άσο της Βεργίδου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-6 στο δεύτερο σετ. Το τριφύλλι, με τη Μέντιτς στη γραμμή του σερβίς, μείωσε τη διαφορά και προσπέρασε με 9-8 μετά από λάθος της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με δύο πόντους (12-10) με τον Παναθηναϊκός να φτάνει στο 16-13 με την Ανθούλη.

Με μπλοκ της Πολυνοπούλου και επίθεση της Κρολ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σετ μπολ μετά από λάθος της Βεργίδου στο σερβίς. Το τριφύλλι έκλεισε το σετ στην τέταρτη ευκαιρία που είχε με επίθεση της Ανθούλη και άσο της Ανάε.

Η Ανάε έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (7-5) στον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέκαμψε και με δύο σερί πόντους από την Μπλάνκο και άουτ επίθεση της Ανθούλη προηγήθηκε με 12-16. Με άσο της νεαρής διαγώνιας, το τριφύλλι μείωσε στον πόντο αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά με τρεις πόντους για το 19-22 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Το τριφύλλι ισοφάρισε σε 23-23 με την Ανθούλη με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο σετ μπολ με άστοχο σερβίς της Μερκούρη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το σετ.

Ο ΠΑΟΚ με φορά από την κατάκτηση του τρίτου σετ, προηγήθηκε με 3-5 στο τέταρτο με μπλοκ της Βεργίδου στην Ανάε. Οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο έκαναν αρκετά λάθη με το τριφύλλι να φτάνει στο 9-6 με τη Χατζηευστρατιάδου. Με άσο της Ελληνίδας κεντρικής, το τριφύλλι έφτασε στο +4 (12-8) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 17-13 με την Ανάε με τις φιλοξενούμενες να χτίζουν σερί και προηγούνται με 19-20 με μπλοκ άουτ της Κρολ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο διπλό σετ μπολ με τη Στράντζαλη και πήρε το σετ (22-25) μετά από άστοχη επίθεση της Ανάε.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε και έφτασε στο 4-7 με τη Στράντζαλη. Το τριφύλλι ισοφάρισε σε 8-8 με προβάδισμα να εναλλάσσεται. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο διπλό ματς μπολ (12-14) με την Κρολ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 14-14 με τη Μέντιτς. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον αγώνα με άσο.

Τα σετ: 25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. - 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. - 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. - 40% άριστες), Τερζόγλου.