Μπρέικ μισός τίτλος του Ολυμπιακού στην έδρα του Παναθηναϊκού

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:39 - 11.04.2024 / Ανανεώθηκε: 20:22 - 11.04.2024

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον πρώτο τελικό της Volley League κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μετς (0-3) και πήρε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε κόντρα στον Παναθηναϊκό (0-3) στο κλειστό του Μετς και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του τελικού έπαιξε το δεύτερο σετ, όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) με τον Ερνάντεζ αλλά η ομάδα του Πειραιά επανήλθε με τον Κουμεντάκη. Στο 28-27 κι ενώ ο Κουβανός διαγώνιος ήταν έτοιμος να τελειώσει μία μπάλα, ο Καστελάνι διέκοψε τον πόντο και δικαιώθηκε αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν παράβαση στο φιλέ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 28-28 και τελικά κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο - Κουμεντάκη στα άκρα, Τζούριτς - Γκουσταβάο στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε πολλά λάθη, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σε καλή μέρα τον Στερν, τον Κουμεντάκη αλλά και τον Τζούριτς που κέρδισε αρκετούς κρίσιμους πόντους. Ο Παναθηναϊκός, αν και πίεσε από τη γραμμή του σερβίς, τα περίμενε σχεδόν όλα από τον Ερνάντεζ, που τελείωσε δύσκολους πόντους, αλλά η ανάπτυξή του ήταν προβλέψιμη. Ο επόμενος τελικός θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη τη Δευτέρα 15 Απριλίου.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 3-6 στο πρώτο σετ με άσο του Στερν και η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (4-8) με επίθεση του Ιντάλγκο αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε 8-8 με δύο διαδοχικούς άσος του Κασαμπαλή και προσπέρασε 10-9 με νέο άσο, αυτή τη φορά του Κόβαρ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-15 με μπλοκ του Γκουσταβάο άσο του Στερν, με το τριφύλλι να μειώνει διαρκώς στον πόντο, αλλά να μην προσπερνάει. Η ομάδα του Καστελάνι προσπέρασε 20-23 με άσο του Ιντάλγκο. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με τον Ερνάντεζ, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο σετ με 23-25 με επίθεση του Στερν.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 2-4 στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Γκουσταβάο και η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 3-7 με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 6-7 με μπλοκ του Κασαμπαλή και άουτ επίθεση του Ιντάλγκο. Ο φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 8-12 με τον Τζούριτς αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μείωσε στον πόντο για το 13-13 μετά από χαμένη επίθεση του Στερν.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε και πάλι μετά το 11-14 του Ολυμπιακού με μπλοκ άουτ του Στερν για το 16-16 με άσο του Κασαμπαλή. Η τελική ευθεία του σετ έγινε θρίλερ αφού το τριφύλλι προηγήθηκε 24-22 με τον Ερνάντεζ αλλά η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Ο Παναθηναϊκός απώλεσε έξι σετ μπολ συνολικά και ο Ολυμπιακός κατέκτησε τελική το σετ στην τρίτη του ευκαιρία με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός φάνηκε άδειος ψυχολογικά μετά την απώλεια του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 3-7 αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε και προσπέρασε με 12-10. Με τον Στερν στη γραμμή του σερβίς η ομάδα του Πειραιά έχτισε σερί για το 12-15 με δύο διαδοχικούς άσους του Σλοβένου διαγώνιου. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κατακτήσουν με ευκολία το τρίτο σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.