Έτοιμος για στέψη ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Μετς

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:27 - 17.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:39 - 17.04.2024

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών είναι ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς και ετοιμάζεται για στέψη το Σάββατο (20/4, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός, που πριν λίγες εβδομάδες κατέκτησε και το Κύπελλο στο final 4 του Λουτρακίου, είχε σε μεγάλη μέρα τη Μίλιτσα Κούμπουρα και τη Μικαέλα Μλεΐνκοβα που τελείωσαν τον αγώνα με 50% και 53% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Η Σέρβα διαγώνια τελείωσε πολλές δύσκολες επιθέσεις, ενώ με τρεις δικούς της διαδοχικούς πόντους, η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, ζορίστηκε πολύ από το αντίπαλο σερβίς, δεν είχε καλό μπλοκ και φάνηκε «άδειος» στο τέταρτο σετ. Το τριφύλλι καλείται να κάνει μία μεγάλη υπέρβαση και να πάρει τρεις διαδοχικές νίκες (οι δύο στο κλειστό του Ρέντη) για να διατηρήσει τα σκήπτρα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παπαφωτίου στην πάσα, Άτκινσον στη διαγώνιο, Γκρόθες - Καρκάσες στα άκρα, Χατζηευστρατιάδου - Σαμαντά στο κέντρι και λίμπερο την Μπελιά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Καράρο στην πάσα, Κούμπουρα στη διαγώνιο, Νίζετιχ - Μλεΐνκοβα στα άκρα, Εμμανουηλίδου - Φαριόλ στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 5-7 στο πρώτο σετ μετά από άστοχη επίθεση της Γκρόθες. Οι φιλοξενούμενες με κυρίαρχο μπλοκ έφτασαν στο 6-12 αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς απάντησε με δικό της σερί για το 11-12 μετά από κακή επίθεση της Μλεΐνκοβα και άσο της Γκρόθες. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους για το 13-17 με μπλοκ της Κούμπουρα, όμως οι γηπεδούχες μείωσαν 16-17 με άσο και επίθεση της Καρκάσες.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ και έβρισκε εύκολους πόντους, κυρίως με την Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια πήρε δύσκολες επιθέσεις, χωρίς ο Παναθηναϊκός να έχει αντίδραση δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να κλείσει με άνεση το πρώτο σετ με 19-25 με επίθεση της Μλεΐνκοβα.

Με τρεις διαδοχικούς πόντους της Τσέχας ακραίας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-4 στο δεύτερο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 5-5 με άσο της Σαμαντάν. Το τριφύλλι προσπέρασε 10-9 μετά από λάθος της Κούμπουρα, όπως η ομάδα του Πειραιά έφερε την κατάσταση υπέρ του για το 12-13 με μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς με καλά σερβίς έφτασε στο 20-15 με την Χατζηευστρατιάδου σε κόντρα μπάλα. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-18 με επίθεση της Καρκάσες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 2-8 με διαδοχικούς πόντους της Κούμπουρα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερα (4-8) με μπλοκ της Γενιτσαρίδη και μετά από άστοχη επίθεση της Φαριόλ. Η Μίλιτσα Κούμπουρα ήταν μία τρομερή σταθερά στην επίθεση της ομάδας του Πειραιά, που έφτασε στο 8-16 με μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση με την Καρκάσες αλλά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού. Το τριφύλλι μείωσε 20-21 με μπλοκ άουτ της Γκρόθες και άσο της Καρκάσες. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι βρήκε τη λύση στο πρόσωπο της Κούμπουρα και με διαδοχικές επιθέσεις της Σέρβας έφτασε στο 23-25 και την κατάκτηση του τρίτου σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός με τη Νίζετιχ στη γραμμή του σερβίς προηγήθηκε 0-7 με επίθεση της Μλεϊνκοβα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε 5-9 με την Καρκάσες, αλλά η ομάδα του Πειραιά πάτησε και πάλι γκάζι και έφτασε στην άνετη κατάκτηση του τέταρτου σετ και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Γεώργας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καλιγέρη.