Αντίδραση Παναθηναϊκού, 3-2 τον Ολυμπιακό στο Μετς και η σειρά γυρίζει στο Ρέντη

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:24 - 18.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:08 - 18.04.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Μετς και μείωσε (2-1) τη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στη σειρά των τελικών της Volley League. Το τριφύλλι επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Μετς και η σειρά επιστρέφει στο κλειστό του Ρέντη τη Δευτέρα.

Αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη στην έδρα του, τότε θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, που θα είναι το 32ο στην ιστορία του. Αν ο Παναθηναϊκός κάνει το διπλό στην έδρα των Πειραιωτών, τότε όλα θα κριθούν σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο Μετς.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη μέρα στον Ερνάντεζ και τον Πρωτοψάλτη που είχαν 50% αποτελεσματικότητα. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν ο Πετρέας και ο Φράγκος που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο με 20 πόντους, την ώρα που ο Στερν είχε πολλές λάθος επιλογές. Εξαιρετικό ματς έκανε και Ο Τζούριτς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 82% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Κοντοστάθη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο - Κουμεντάκη στα άκρα, Γκουσταβάο - Τζούριτς στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε στον αγώνα με πιεστικό σερβίς και έφτασε στο 7-3 με επίθεση του Πρωτοψάλτη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 7-5 με μπλοκ του Ιντάλγκο, αλλά το τριφύλλι έφτασε στο double score (10-5) με άσο της Ερνάντεζ και άουτ επίθεση του Στερν. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε πολύ καλή εικόνα, σε σχέση με τους άλλους δύο τελικούς, στο σερβίς και το μπλοκ και πήρε σημαντική διαφορά, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σημαντικά προβλήματα στην επίθεσή του. Το τριφύλλι έφτασε στο 23-13 με άσο του Πρωτοψάλτη και έκλεισε το πρώτο σετ με 25-15 με πόντο του Ερνάντεζ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 3-5 μετά από άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 5-5 αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά για το 5-9 με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι, αλλά η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προσπέρασε με 9-14 με άσο του Κουμεντάκη.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι (13-15) με τον Ερνάντεζ, όπως ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις (14-18) μετά από άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μείωσε στον πόντο (18-19) με τον Ερνάντεζ, αλλά σε κρίσιμα ο Ολυμπιακός είχε τον Τζούριτς. Με άσο του Έλληνα κεντρικού και πέρασμα του Ιντάλγκο η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε στο 20-24 και κατέκτησε το δεύτερο σετ μετά από χαμένο σερβίς του Βουλκίδη.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-1 με άσο του Κόβαρ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 5-5 και προσπέρασε 6-7 με άσο του Τζούριτς. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Ιντάλγκο η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 15-17 ενώ η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους (16-19) με μπλοκ του Γκουσταβάο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 20-25 μετά από παράβαση του Κασαμπαλή στο φιλέ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός επανήλθε μετά το αρχικό 3-1 του Παναθηναϊκού έπειτα από άσο του Πρωτοψάλτη και κόκκινη κάρτα στον Στερν. Χάρις στα καλά σερβίς του Έλληνα ακραίου, το τριφύλλι προσπέρασε 13-9 με μπλοκ του Κασαμπαλή. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε 13-13 και πήρε το προβάδισμα με μπλοκ του Τζούριτς. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Παναθηναϊκό, που περιόρισε τα λάθη και προηγήθηκε 23-18 με άσο του Ερνάντεζ. Το τριφύλλι έκλεισε το τέταρτο σετ με 25-20 με πλασέ του Κουβανού διαγώνιου.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 8-5 με άσο του Πετρέα και πλασέ του Φράγκου. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με άσο του Στερν, όμως το τριφύλλι διατηρούσε τη διαφορά των δύο πόντων. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 13-13 με μπλοκ του Γκουσταβάο. Το χαμένο σερβίς του Τζούριτς έφερε τον Παναθηναϊκό σε συνθήκες ματς μπολ.

Το τριφύλλι έχασε συνολικά τέσσερα ματς μπολ και ο Ολυμπιακός ισοφάριζε διαρκώς, χωρίς να καταφέρει να προσπεράσει. Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 17-17 με πρώτο χρόνο του Τζούριτς αλλά το κακό σερβίς του Τράβιτσα έδωσε και πάλι στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να κλείσει τον αγώνα, κάτι που έγινε με άσο του Ερνάντεζ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Κατσιάρας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μισάκα.