Κράτησε την έδρα του ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον ΠΑΟΚ

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:18 - 11.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:01 - 11.03.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο ημιτελικό της Volley League. Το τριφύλλι επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με τέσσερα σετ μπολ (20-24) αλλά ο Παναθηναϊκός με τα καλά σερβίς του Πρωτοψάλτη ισοφάρισε 24-24 και κατέκτησε το τρίτο σετ με 31-29 με άσο του Ερνάντεζ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε ιδανικά στο ματς και προηγήθηκε 0-3 με δύο διαδοχικά μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά προβάδισμα με τον Φαν Γκάρντενερ στην επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ροκάνισε της διαφορά με τον Κόβαρ και τον Ερνάντεζ, ισοφάρισε και προσπέρασε με 14-13 μετά από κακή επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-16 με άσο του Λινάρδου αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε και ισοφάρισε με δύο διαδοχικούς πόντους του Ερνάντεζ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 18-20 μετά από παράβαση του Ερνάντεζ και η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους 19-22 μετά από μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 21-22 με μπλοκ του Ιερεθουέλο και ισοφάρισε 23-23 με άσο του Κασαμπαλή. Ο Έλληνας πασαδόρος έχασε το σερβίς του δίνοντας σετ μπολ στον ΠΑΟΚ για το 23-24. Ο προπονητής της ομάδας της Θεσσαλονίκης έβαλε τον Γάτση στη θέση του Λινάρδου για το σερβίς και δικαιώθηκε αφού το πρώτο σετ έκλεισε με άσο του παίκτη του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήγε από το ξεκίνημα προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο «εξανεμίστηκε» πολύ γρήγορα. ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 6-7 με μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Κόβαρ αλλά το τριφύλλι έφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ του. Με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη (ένας άσος) η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 13-10 με μπλοκ του Κόβαρ.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τον Παναθηναϊκό, που έφτασε στο 17-11 με δύο διαδοχικά μπλοκ του Βουλκίδη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 20-17 με τον Φαν Γκάρντερεν αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο για το 25-19 με μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ και το 1-1 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-2 με μπλοκ του Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 9-7 με επίθεση του Τρούχτσεφ, αλλά το τριφύλλι έφτασε στο 11-7 με άσο του Κόβαρ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στον πόντο αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-13 με τον Ερνάντεζ.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με τον Φαν Γκάρντερεν και τον Γάτση στο σερβίς έχτισε σερί για το 16-21 με τρεις διαδοχικούς πόντους του Τρούχτσεφ. Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση με άσο του Κόβαρ αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 20-24 και είχε τέσσερις ευκαιρίες να τελειώσει το τρίτο σετ.

Ωστόσο, τα καλά σερβίς του Πρωτοψάλτη έφεραν το 24-24 για τον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια το τρίτο σετ έγινε θρίλερ. Οι δύο ομάδες είχαν πολλά χαμένα σερβίς και το τριφύλλι έφτασε στο τέταρτο σετ μπολ (30-29) και έκλεισε το σετ με άσο του Ερνάντεζ.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την κατάκτηση του τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-2 στο τέταρτο σετ με άσο του Πρωτοψάλτη. Το τριφύλλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 11-5 με μπλοκ του Πρωτοψάλτη. Με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά του Βουλκίδη, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-10 και όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε με άνεση το τρίτο σετ. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε 24-23 με μπλοκ του Γάτση. Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε τη νίκη με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.