Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο Νέσιτς, 3-0 τα Πεύκα

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:27 - 16.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:00 - 16.03.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 των Πρωταθλητών Πεύκων για την 21η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Νέσιτς στον πάγκο του τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επικράτησε 3-0 των Πρωταθλητών Πεύκων για την 21η αγωνιστική της διοργάνωση στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Νέσιτς στον «πράσινο» πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω τις ήττες από Λαμία και Απολλώνιο για το πρωτάθλημα και τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Το τριφύλλι έφτασε τους 47 βαθμούς και τα Πεύκα έμειναν στους 28.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προηγήθηκε 5-9 στο πρώτο σετ μετά από επίθεση της Μορένο και λάθος της Παπαφωτίου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 8-10 μετά από κακή επίθεση της Κάντγουορθ και ισοφάρισε 11-11 με την Γκρόθες. Τα Πεύκα προσπέρασαν πάλι με δύο πόντους (13-15) με τη Μορένο και την Γκραφ.

Ωστόσο, το τριφύλλι πήρε τα ηνία για το 18-15 με άσο της Παπαφωτίου. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο μετά από δύο διαδοχικά λάθη των παικτριών του Παναθηναϊκού αλλά η τελική ευθεία ανήκε στην ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς που κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19 μετά από λάθος της Κάντγουορθ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 6-3 με μπλοκ της Άτκινσον και της Σαμαντάν. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (10-5) με επίθεση της κεντρικής από την Κροατία. Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου το τριφύλλι έφτασε στο 12-7, όμως τα Πεύκα αντέδρασαν και με την Κάντγουορθ στη γραμμή του σερβίς έφτασαν στο 14-15 με επίθεση της Μορένο.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 17-16 με μπλοκ της Σαμαντάν και με 22-20 με την Γκρόθες. Τα Πεύκα επανήλθαν και έφτασαν στο σετ μπολ (23-24) με τη Νικόλοβα αλλά το τριφύλλι είχε αντίδραση και πήρε το δεύτερο σετ με δύο διαδοχικούς άσους της Άτκινσον.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-15 με επίθεση της Άτκινσον και λάθος της Γκραφ. Τα Πεύκα με αιχμή του δόρατος τη Μορένο προσπέρασαν με 20-22, αλλά το τριφύλλι είχε τις λύσεις για το 25-23 με την Άτκινσον.

Διαιτητές: Νικάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 26-24

3ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-23

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-23 ) σε 79'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (2/4 επ., 2 μπλόκ) Καρκάσες 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-14% άριστες), Άτκινσον 16 (11/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρότους 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), / Μπελιά (λ, 50% υπ.-18% άριστες), Γενιτσαρίδη.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 2 (2/2 επ.), Γκραφ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (0/1 επ., 1 άσσος), Νικόλοβα 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.-25% άριστες), Κάντγουορθ 8 (3/25 επ., 5 άσσοι, 57% υπ.-14% άριστες), Μορένο 22 (20/41 επ., 2 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ, 45% υπ.-12% άριστες), Τριλυράκη (λ), Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.