«Αεράτος» ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Ολυμπιάδα Νεάπολης

ΠΑΟΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:54 - 11.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:43 - 11.10.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ολυμπιάδας Νεάπολης στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το Challenge Cup.

Γερές βάσεις πρόκρισης στη φάση των «32» του Challenge Cup έβαλε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ολυμπιάδας Νεάπολης στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ θα χρειαστεί δύο σετ στη ρεβάνς των δύο ομάδων σε μία εβδομάδα για να πάρει την πρόκριση. Αν η ομάδα της Θεσσαλονίκης προκριθεί, τότε θα αντιμετωπίσει την Ποστέζφοφ.

Η ομάδα της Κύπρου προσπέρασε με 1-3 με τη Χουντίμα στο πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και έφτασε στο 13-7 μετά από διαδοχικά λάθη των παικτριών της ελληνικής ομάδας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατηρούσε ισχυρό προβάδισμα. Η Ολυμπιάδα μείωσε 20-16 μετά από κακό πλασέ της Τσούμπα αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε το πρώτο σετ με 25-21 μετά από λάθος των παικτριών της κυπριακής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3-0 με μπλοκ της Ουίλιαμς. Οι παίκτριες της ομάδας της Θεσσαλονίκης έκαναν αρκετά λάθη επιτρέποντας στην Ολυμπιάδα να προσπεράσει με 6-8 μετά από κακή επίθεση της Μιλάνοβα. Η κυπριακή ομάδα προσπέρασε με 11-15 και έφτασε στο 15-22 με άσο της Χουντίμα. Η Ολυμπιάδα έκλεισε το δεύτερο σετ με σχετική άνεση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 12-5 στο τρίτο σετ με άσο της Τσιόγκα. Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικές στο σερβίς και διατηρούσαν ισχυρό προβάδισμα για το 25-16 του τρίτου σετ με τη Μιλάνοβα.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 16-13 με μπλοκ της Ουίλιαμς αλλά η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε με 20-20 με τη Μίγκαν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την ψυχραιμία να τελειώσει το σετ με 25-23 και να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ.