Ο ΠΑΟΚ έδωσε τέλος στο αήττητο σερί του Ολυμπιακού

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:43 - 12.02.2023 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 12.02.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 21-20 του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Handball premier και έδωσε τέλος στο αήττητο σερί 16 αγώνων της ομάδας του Πειραιά.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό και έδωσε τέλος στο αήττητο στης ομάδας του Πειραιά στη handball premier. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 21-20 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ολοκληρώνοντας στους 16 αγώνες το σερί των Πειραιωτών.

Οι παίκτες του Πάνου Γούσιου είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Μοϊσίλοφ έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο φινάλε του ματς.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 32 βαθμούς ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 29. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει σε εκκρεμότητα και το ντέρμπι με την ΑΕΚ που αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας.

Η ομάδα του Πάνου Γούσιο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 και 5-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με 15-13 με τον Τσαναξίδη ένα τέταρτο πριν το τέλος του ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ με τον Νιόκας και ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο.

Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν ξανά με 16-15 και έφτασε στο 17-15 με τον Τσαναξίδη και πάλι. Οι Πειραιώτες μείωσαν ξανά στο γκολ (17-16) με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο και ισοφάρισαν επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (18-19) με τον Βέμπερ αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αμέσως δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς. Με εύστοχο πέναλτι του Κουκμίση η ομάδα του Πάνου Βέργου πήρε προβάδισμα ενός τέρματος στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Μοϊσίλοφ απέκρουσε προσπάθεια του Νιόκας. Οι διαιτητές αφού είδαν το VAR, έδωσαν και πάλι την μπάλα στην ομάδα του Πειραιά με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει νέα απόκρουση. Ο Νικολαΐδης στη συνέχεια έκανε το 21-19 με τον Μπάγιο να διαμορφώνει το τελικό 21-20.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 21-20

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 49:39 Παπάζογλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/0.