«Υπέταξε» τον Παναθηναϊκό κι έφυγε για τελικό ο ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:27 - 31.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:26 - 01.04.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ήταν ένας ημιτελικός που τα είχε όλα. Πολλές ανατροπές, εναλλαγές συναισθημάτων και δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα. Ο ΠΑΟΚ, τελικά, έφυγε από το γήπεδο με την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον τελικό του Σαββάτου. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι θα παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό που νίκησε με 3-0 τον Μίλωνα.

Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Ουόλς στην πάσα, Ντεν Ντρις στη διαγώνιο, Ράπτη - Γιόρνα στα άκρα, Σκρεντάου - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Ερνάντεζ στην διαγώνιο, Κόβαρ - Φράγκο στα άκρα, Πετρέα - Ρανγκέλ στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ με τον Ράπτη. Το τριφύλλι ισοφάρισε με μπλοκ του Ρανγκέλ και προσπέρασε με δύο πόντους (5-7) μετά από παράβαση του Γιόρνα στο φιλέ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια.

Στην τελική ευθεία του σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων (20-17) με μπλοκ του Σκρένταου. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20 με μπλοκ του Ρανγκέλ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει σε διπλό σετ μπολ (24-22) μετά από μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά (24-24) με μπλοκ άουτ του Κόβαρ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε τρίτο σετ μπολ (25-24) με τον Γιόρνα. Αλλά ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση και έφτασε στο σετ μπολ (25-26) με δύο σερί πόντους του Ερνάντες. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησε το πρώτο σετ με μπλοκ του Πετρέα στον Σκρεντάου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-4 στο δεύτερο με μπλοκ του Σκρεντάου στον Κόβαρ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (9-8) αλλά οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 14-8 με άσο του Γιόρνα.

Με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προηγήθηκε με 19-10 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-16 μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Ο Βέλγος με τρομερό μονό μπλοκ «έγραψε» το 23-16 και ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το δεύτερο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 6-1 στο τρίτο σετ μετά από μπλοκ του Ντεν Ντρις στον Κόβαρ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-4 με άσο του Πετρέα με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο double score (14-7) με τον Ράπτη. Το τριφύλλι μείωσε σε 14-9 με άσο του Γιάκομπσεν αλλά ένα μπλοκ του Ουόλς έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους για το 18-11. Με άσο του Κόβαρ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μείωσε σε 22-18 με τον ΠΑΟΚ να κρατά τη διαφορά για το 25-20 και το 2-1 στα σετ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 6-4 στο τέταρτο σετ με μπλοκ του Σκρεντάου. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 με μπλοκ άουτ του Κόβαρ και στη συνέχεια προσπέρασε με 10-12 με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Φράγκου.

Με νέα επίθεση του Έλληνα ακραίου του τριφυλλιού, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 11-14 με τον ΠΑΟΚ να απαντά (13-14) με μπλοκ του Ντεν Ντρις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 16-16 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 17-16 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 21-18 με άσο του Βουλκίδη με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο μετά από άστοχη επίθεση των τυπικά γηπεδούχων. Ο Ντεν Ντρις έφερε τον ΠΑΟΚ στο διπλό ματς μπολ (24-22) και ο ημιτελικός ολοκληρώθηκε μετά από άστοχη επίθεση του Ερνάντες.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22) σε 119'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες).