Τρομερός Παναθηναϊκός, 3-1 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:01 - 21.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:51 - 21.03.2024

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε κόντρα στον ΠΑΟΚ (1-3) στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League. Αγωνία για τον Πρωτοψάλτη που τραυματίστηκε στο τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε θέση στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 3-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στους τελικούς την ομάδας που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τον Μίλωνα. Μετά την ήττα στο Μετς την Καθαρά Δευτέρα, το τριφύλλι επέστρεψε στα γνωστά αγωνιστικά του στάνταρ και με πιεστικό σερβίς (παρά τα λάθη) έφτασε στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις μένοντας πολύ χαμηλά στην επίθεση, παρά το αποτελεσματικό μπλοκ.

Κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν σε ένα ακόμη ματς ο Φερνάντο Ερνάντεζ. Ο διαγώνιος από την Κούβα τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 43% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τρομερή δουλειά έκανε και ο Βουλκίδης που είχε 12 πόντους με 4 άσους.

Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτο σκόρερ των Ντεν Ντρις με 15 πόντους, οι 5 από μπλοκ. Διψήφιοι ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ακραίοι Φαν Γκάρνερεν και Τρούχτσεφ με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε δυναμική εκκίνηση στο ματς και με τρία διαδοχικά μπλοκ προσπέρασε με 9-4 με τον Φαν Γκάρντερεν. Με δύο άσους του Κόβαρ και επίθεση του Ερνάντεζ, το τριφύλλι μείωσε στον πόντο για το 9-8 αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 12-8 με άσο του Φαν Γκάρντερεν. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε και πάλι και προσπέρασε 13-14 με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Η διαφορά έφτασε τους τρεις για το 16-18 με τον Ερνάντεζ και μπλοκ του Κόβαρ. Τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 19-19, ωστόσο η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Παναθηναϊκό. Με δύο άσους του Βουλκίδη, το τριφύλλι προσπέρασε 20-24 και κατέκτησε το πρώτο σετ (21-25) με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-5 στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Ρανγκέλ, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (4-5) με τον Φαν Γκάρντερεν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πάλι απάντηση σε νέο προβάδισμα του Παναθηναϊκού και προσπέρασε με 10-9 μετά από άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη. Ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι και το τριφύλλι ισοφάριζε διαρκώς. Με άσο του Βουλκίδη και μετά από παράβαση στο φιλέ του Λινάρδου, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 17-19 και έκλεισε το δεύτερο σετ με 23-25 και επίθεση του Ερνάντεζ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και πήρε τα ηνία με το ξεκίνημα. Στο ξεκίνημα ο Θανάσης Πρωτοψάλτης τραυματίστηκε, αφού σε μία προσπάθεια για μπλοκ γύρισε το πόδι του και στη θέση του μπήκε ο Φράγκος. Με επίθεση του Τρούχτσεφ η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 11-6. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, έκανε πολλά λάθη και η διαφορά διατηρήθηκε ψηλά για το 25-18 του ΠΑΟΚ με τον Φαν Γκάρντερεν.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3-7 του τέταρτου σετ μετά από λάθος του Γαλιώτου. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (5-10) μετά από επίθεση του Ερνάντεζ και λάθος του Φαν Γκάρντερεν. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο για το 11-12 με άσο του Γάτση και μπλοκ του Ντεν Ντρις. Με δύο διαδοχικά μπλοκ (Κόβαρ, Ιερεθουέλο) το τριφύλλι προσπέρασε με 13-17 αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πάλι (17-19) μετά από λάθη του Κόβαρ και του Ερνάντεζ. Με επίθεση του Κουβανού διαγώνιου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 17-23 και στη συνέχεια κατάκτηση το τέταρτο σετ με 19-25 και μπλοκ του Βουλκίδη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Ψύχου, Γραμματεία: Κουμπλή.