Στον τελικό του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ, 24-21 το Πανόραμα

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:31 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:48 - 10.03.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 24-21 του Πανοράματος και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών στα Μελίσσια.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη επικράτησε 24-21 του Πανοράματος στον ημιτελικό του Final 4 στα Μελίσσια και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το έβδομο Κύπελλο της ιστορίας της.

Ο ΠΑΟΚ με καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς με σχετική άνεση. Από τη στιγμή που πήραν διαφορά οι τυπικά γηπεδούχες δεν κοίταξαν πίσω στο ματς. Ο δεύτερος ημιτελικός είναι ανάμεσα στη Νέα Ιωνία και την Αναγέννηση Άρτας. Ο τελικός του Final 4 θα γίνει τη Δευτέρα 11 Μαρτίου στις 20:00 το βράδυ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη μπήκε αρκετά αγχωμένη στον αγωνιστικό χώρο. Το Πανόραμα εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των παικτριών του ΠΑΟΚ και προσπέρασε 4-7 στο 15ο λεπτό του αγώνα. Η Τσικνάκη κρατούσε καλά, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες έβρισκαν τις λύσεις για το 8-10 του 24ου λεπτού.

Η ομάδα του «δικεφάλου του βορρά» ισοφάρισε 11-11 με την Κουλούρη και την Κερλίδη στο 27' και στη συνέχισε προσπέρασε 14-11 με τρία διαδοχικά γκολ της Αζεβέδο. Το Πανόραμα απλά μείωσε για το 14-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά. Οι τυπικά γηπεδούχες έφτασαν στο 17-13 με τη Σεβδίλη στο 35ο λεπτό και η διαφορά έφτασε μέχρι τα έξι γκολ (22-16) χωρίς το Πανόραμα να έχει αντίδραση. Παίζοντας, πλέον, με τον χρόνο η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη διατήρησε το προβάδισμά της, παρά την προσπάθεια των τυπικά φιλοξενούμενων να μειώσουν.

ΠΑΟΚ MATECO- ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-7, 7-8, 9-10, 14-12 (ημχ), 17-13, 18-14, 21-14, 22-16, 22-18, 24-21

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα, Σεβδίλη 2, Σίλβα 6, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 1.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Σ. Βακάλης): Κουτσιμανή, Λιούκα 2, Εμμανουηλίδου 2, Γιαννοπούλου, Κουκμίση 2, Φλώρου, Αμανατίδου 2, Ε. Κουκλοτίδου, Μήγγα, Τσιαμούρα, Νικολάου 1, Χριστοδουλίδου, Γκονσάλβες 8, Γκόμες 1, Ελ. Κουκλοτίδου, Αμπίλντα 3.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-0, Πέναλτι: 3/3-2/3