Σάκκαρη: Επιβλήθηκε της Μάρτιτς και έκανε το 2-1 για την Ελλάδα επί της Κροατίας (vid)

Μαρία Σάκκαρη/ ©Twitter

Ελένη Ανδρικοπούλου 14:14 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 14:21 - 04.01.2023

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την νίκη κόντρα στην Πέτρα Μάρτιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Ελλάδα (2-1) απέναντι στην Κροατία.

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος επικράτησε με 2-1 σετ του Μπόρνα Τσόριτς και ισοφάρισε για την Ελλάδα σε 1-1 απέναντι στην Κροατία, σειρά πήρε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 σετ (6-3, 6-3) κόντρα στην Πέτρα Μάρτιτς και έκανε το 2-1 για τη «γαλανόλευκη» απέναντι στην Κροατία! Με αυτό τον τρόπο η Ελλάδα έχει προβάδισμα για την πρόκριση στην τετράδα του United Cup.

1 ώρα και 39 λεπτά χρειάστηκε η Μαρία Σάκκαρη για να περάσει το εμπόδιο της Πέτρα Μάρτιτς, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις της στην Αυστραλία. Για να φτάσει πλέον η Ελλάδα στην τετράδα της διοργάνωσης θέλει μια ακόμα νίκη.