Ο Τεντόγλου τερμάτισε τον... στίβο: Έχει κατακτήσει χρυσό σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις

Μίλτος Τεντόγλου

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:31 - 24.08.2023 / Ανανεώθηκε: 22:34 - 24.08.2023

Με την πρωτιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, ο Μίλτος Τεντόγλου έχει στη συλλογή του χρυσό μετάλλιο σε κάθε μεγάλη διοργάνωση του στίβου.

Ο Μίλτος Τεντόγλου πάτησε άλλη μία κορυφή. Ο Έλληνας αθλητής με καταγωγή από τα Γρεβενά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης με άλμα στα 8,52 μέτρα στην τελευταία του προσπάθεια.

Ο Έλληνας άλτης, που προπονείται με τον Γιώργο Πομάσκι, είναι εν ενεργεία χρυσός Ολυμπιονίκης, παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης ανοιχτού και κλειστού στίβου. Ο Τεντόγλου, με λίγα λόγια, έχει... τερματίσει τον στίβο σε ηλικία μόλις 25 ετών.

Ο Έλληνας άλτης με καταγωγή από τα Γρεβενά έκανε το πρώτο μπαμ το 2018 σε ηλικία 20 ετών. Τότε, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του Βερολίνου με καλύτερο άλμα στα 8,25 μέτρα. Όλοι μιλούσαν τότε για το επόμενο μεγάλο αστέρι στον ελληνικό και παγκόσμιο στίβο και δεν είχαν άδικο.

Ο Τεντόγλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και την επόμενη σεζόν. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι κατέκτησε την πρωτιά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης με άλμα στα 8,38 μέτρα. Ήταν το πρώτο από τα τρία διαδοχικά χρυσά στη διοργάνωση αφού ακολούθησαν εκείνα του Τόρουν το 2021 και της Κωνσταντινούπολης το 2023.

Τον χειμώνα του 2020, ο κορωνοϊός έφερε την αναβολή των Ολυμπιακών αγώνων του Τόκιο και ο Μίλτος Τεντόγλου έπρεπε να περιμένει έναν χρόνο για να επιβεβαιώσει ότι είναι ο κορυφαίος αθλητής του μήκους στον κόσμο. Ο Έλληνας άλτης έφτασε στα 8,41 μέτρα στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην πρωτεύουσα της Ιαπωνίας.

Όλοι μιλούσαν πια όχι μόνο για την αγωνιστική του συνέπεια αλλά το coolness του Μίλτου Τεντόγλου. Ο 23χρονος, τότε, αθλητής κατά την παρουσίασή του πριν τον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων έκανε αναπαράσταση του luffy, του αγαπημένου του χαρακτήρα στα anime.

Το 2022 ήρθαν άλλα δύο χρυσά, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι με άλμα στα 8,55 μέτρα και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου με άλμα στα 8,52 μέτρα.

Στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης, ο Μίλτος Τεντόγλου έδειξε ότι είναι φτιαγμένος από σπάνιο υλικό. Ο Έλληνας αθλητής πήδηξε στα 8,52 μέτρα στο έκτο και τελευταίο του άλμα και κρέμασε στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο, το μοναδικό που έλειπε από τη συλλογή του.