Νίκησε το Μαρκόπουλο, συνεχίζει στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:55 - 13.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:16 - 13.01.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Μαρκόπουλου για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το αήττητό του στη Volley League γυναικών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια και έφτασε τις 10 διαδοχικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός, που προερχόταν από ήττα κόντρα στη Ναντ για το Challenge Cup, ζορίστηκε αρκετά αλλά πήρε το τρίποντο και διατηρήθηκε στην κορυφή με 33 βαθμούς. Το Μαρκόπουλου έμεινε στους 14 βαθμούς.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στο ξεκίνημα του αγώνα. Με επίθεση της Γκρόθες και άσο της Καρκάσες, το τριφύλλι έφτασε στο 10-12 και στη συνέχεια στο 11-14 με άσο της Μεταξά. Το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο (15-16) μετά από μπλοκ πάνω στην Άτκινσον αλλά οι κεντρικές Μεταξά και Σαμαντάν έφεραν την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στο 15-18. Η τελική ευθεία ανήκε στον Παναθηναϊκό. Το τριφύλλι με καλό σερβίς ανέβασε τη διαφορά, έφτασε στο 17-25 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Με την Ντε Τζίσους στην επίθεση, το Μαρκόπουλο έφτασε στο 5-3 στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με την Καρκάσες και προσπέρασε διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 19-20 με την Άτκινσον. Σε εκείνο το σημείο ομάδα του Πασκουαλίνο έκανε 3-0 σερί, έφτασε στο 22-20 και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ με 25-21 μετά από μπλοκ στην Άτκινσον.

Πόντο - πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το τριφύλλι προσπέρασε με 9-11 με την Άτκινσον αλλά το Μαρκόπουλο ισοφάρισε και πάλι 11-11 με πέρασμα της Νικολογιάννη.

Με μπλοκ της Μεταξά και μετά από της Νικολογιάννη, ο Παναθηναϊκός πήρε πάλι προβάδισμα δύο πόντων αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πάλι. Με πέρασμα της Άτκινσον το τριφύλλι προσπέρασε με 16-20 και κατέκτησε το σετ με 22-25 μετά από επίθεση της Γκρόθες.

Στο ίδιο μοτίβο με το τρίτο, εξελίχθηκε το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, όμως το τριφύλλι προσπέρασε 16-21 με την Καρκάσες σε κρίσιμο σημείο. Το Μαρκόπουλο δεν μπόρεσε να επανέλθει και ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον αγώνα με επίθεση της Άτκινσον.