Volleyleague γυναικών: Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι

ΠΑΟΚ βόλεϊ γυναικών / © Intime

Sportal newsroom 23:16 - 04.02.2023

Δίχως βαθμολογικές απώλειες συνέχισαν οι ομάδες κορυφής τη 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά από τους διώκτες του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για τη 15η αγωνιστική και έφτασε τους 41 βαθμούς. Η ομάδα των Ιλισίων είναι στην ένατη θέση με 17 βαθμούς.

Άνετη νίκη σημείωσε η ΑΕΚ κόντρα στον ΖΑΟΝ. Η Ένωση τελείωσε τη δουλειά σε 50 λεπτά με το ματς να σπάει κάθε ρεκόρ αφού η ομάδα των βορείων προαστίων κέρδισε μόλις 15 πόντους σε όλον τον αγώνα.

Σημαντικό τρίποντο πήρε ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη και εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι της κορυφής.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί της Ντούκλα Λίμπερετς για το CEV Cup, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Αιγάλεω. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων επέτρεψε στον Λορέντζο Μιτσέλι να ανοίξει το rotation και να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε μη βασικές παίκτριες.