Συνεχίζει πρώτη η ΑΕΚ, πέρασε από την έδρα της ΧΑΝΘ

ΑΕΚ -ΧΑΝΘ χάντμπολ

Sportal newsroom 22:11 - 23.02.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 30-22 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη για την 20ή αγωνιστική της Handball premier.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με 30-22 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη για την 20ή αγωνιστική της Handball premier και είναι όλο και πιο κοντά στην κατάληψη της πρωτιάς στην κανονική περίοδο και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ έχει 37 βαθμούς σε 20 αγώνες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε στους 2 βαθμούς και του χρόνου θα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία.

Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 3-2 και 5-4 στο ξεκίνημα του ματς. Η Ένωση πήρε διαφορά δύο τερμάτων στο 21ο λεπτό όταν και προηγήθηκε με 8-10 με τον Ηλιούπουλο και τον Μαντάλινιτς. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 11-14 με τους Σόκολιτς, Αραμπατζή και Κεδέρη με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Ένωση να προηγείται με 13-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν πήρε το πόδι της από το γκάζι. Η Ένωση προσπέρασε με 20-25 και πήρε το δίποντο με μεγάλη άνεση.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Μαντάλινιτς με 8 τέρματα. Για τη ΧΑΝΘ πέντε γκολ σημείωσε ο Βαρδάκας.

ΧΑΝΘ – ΑΕΚ 22-30
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-7, 8-8, 10-12, 13-16 (ημχ), 14-18, 17-19, 18-21, 20-25, 21-26, 22-30.
ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Σκούφας 3, Πάντζιος 2, Ανδρεαδάκης 4, Ιωαννίδης, Σαράφης, Βαρδάκας 5, Γιαννακίδης 2, Μπίλλιας 1, Σαμαράς, Σαρηγιαννίδης, Κουκλοτίδης, Χαριζόπουλος, Τσαγγαλής, Αγαθόνικος, Κυριακίδης 3, Δάιος.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Ζίφκοβιτς 2, Βούλγαρης 2, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς, Καλαμάτας, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Γκολούμποβιτς 1, Σόκολιτς 3, Τσιτομπί, Κεδέρης 3.
Διαιτητές: Γκόγκας-Σαχίνογλου. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 2/2-5/5.