Η ΑΕΚ εκθρόνισε τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή και έγινε «βασίλισσα» ξανά

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:08 - 31.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 31.05.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 27-22 του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Handball premier.

Τι φινάλε ήταν αυτό! Η ΑΕΚ επικράτησε με 27-22 του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή και κατέκτησε το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας της στη Handball premier.

Το ματς είχε τρομερή ένταση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με την ΑΕΚ να προσπερνά με 6-4 στο 10ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρογκούλσκι. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή μείωσε στο γκολ με τον Παπαδόπουλο αλλά η Ένωση ξέφυγε και πάλι (8-5) με τον Μαντάλινιτς.

Η ΑΕΚ είχε αποκτήσει, πλέον, τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Αλέξη Αλβάνου ανέβασαν τον ρυθμό και η διαφορά έφτασε τα έξι γκολ (12-6) με υπέροχο τέρμα του Λιάπη. Λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έσφιξε την άμυνά του.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού άφησε την ΑΕΚ χωρίς γκολ για έξι λεπτά και μείωσε στο 12-9 με τον Πασσιά και τον Παπαβασίλη. Ο Κεδέρης διαμόρφωσε το 13-9 για την Ένωση με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 13-11 με τον Καραμπουρνιώτη. Ο Λέμος διαμόρφωσε το 14-11 με τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή να φτάνει στο 14-12 του πρώτου ημιχρόνου με τον Νιοκάς.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα. Με γκολ του Παπαβασίλη, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προσπέρασε με 15-16 στο πρώτο πεντάλεπτο το δεύτερου μέρους.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο 30λεπτο, ο Μοντόρο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, αφού χτύπησε στο πρόσωπο τον Μαντάλινιτς. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 19-16 με τον Λιάπη στο 44ο λεπτό του αγώνα. Οι Πειραιώτες μείωσαν στο 20-18 με τον Παπαδιονυσίου να φέρνει τη διαφορά στα τρία τέρματα (21-18) υπέρ της ΑΕΚ.

Λίγο πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά αγώνα, αποβλήθηκε ο Σόκολιτς της ΑΕΚ αφού είχε συμπληρώσει τρεις δίλεπτες. Ο Παπαδιονυσίου διαμόρφωσε το 23-18 στο 52ο λεπτό του αγώνα. Οι Πειραιώτες μείωσαν ξανά σε 23-20 με τον Νιοκάς με την ΑΕΚ να φτάνει στο 24-20 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρογκούλσκι. Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη και στο πρωτάθλημα.