Στον τελικό του Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός, έκλεισε το ραντεβού με τον Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός βόλεϊ ανδρών / © Intime

Sportal newsroom 23:41 - 21.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:49 - 21.01.2023

«Αιώνιο» ντέρμπι στον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα Σύρου στον επαναληπτικό ημιτελικό, κατέκτησε και το «χρυσό» σετ και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με έπαθλο την κούπα.

Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Λιγκ Καπ. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον επαναληπτικό ημιτελικό και πήρε το «χρυσό» σετ με 16-14 παίρνοντας το εισιτήριο.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι είχε ηττηθεί με 3-1 σετ στο πρώτο ματς της Σύρου. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκού σε μία επανάληψη του τελικού του 2020. Τότε, το τριφύλλι είχε κατακτήσει το τρόπαιο σε διπλούς τελικούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-4 με τον Στερν. Με επίθεση του Ιντάλγκο, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνο προσπέρασε με 11-7 ελέγχοντας τα πράγματα. Με άσο του Γερμανού ακραίου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 14-9 με τον Φοίνικα μην δείχνει ικανός να αντιδράσει. Ο Ιντάλγκο συνέχισε το... βιολί του και με τρεις διαδοχικούς πόντους (δύο πόντους) έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (20-13) στον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με άνεση.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με επίθεση του Μιχάλοβιτς, η ομάδα του νησιού προσπέρασε με 7-10 με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 13-12 με δύο σερί πόντους του Κουμεντάκη. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τους Πειραιώτες να προσπερνούν με 20-16 με άσο του Στερν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (22-21) με τον Ολυμπιακό να κλείνει το σετ στο 26-24 μετά από λάθος του Κλίνκενμπεργκ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα. Οι Πειραιώτες έχτισαν σερί με τον Τράβιτσα στο σερβίς και προηγήθηκαν με 13-9 με άσο του Ιταλού πασαδόρου. Με διαδοχικά μπλοκ από τον Στερν και τον Λινάρδο, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνο προσπέρασε με 17-10 ε τον Φοίνικα να δείχνει αντίδραση προς το φινάλε όταν και μείωσε σε 23-20 με μπλοκ του Ιερεθουέλο. Οι Πειραιώτες κατάκτησαν το τρίτο σετ με 25-21 με επίθεση του Ιγκάλντο οδηγώντας τον ημιτελικό στο «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ έγινε της ανατροπής. Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα όταν και προηγήθηκε με 10-7 με τον Κουμεντάκη. Ο Φοίνικας δεν κατέθεσε τα όπλα και με πέντε διαδοχικούς πόντους προσπέρασε με 10-12 με άσο του Φρομ. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν και πάλι αντίδραση και έφτασαν στο 13-12 με τον Στερν στη γραμμή του σερβίς. Ο Κουμεντάκης έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τον Στερν να δίνει δεύτερο ματς μπολ στους Πειραιώτες που πήραν την πρόκριση με τον Ιγκάλγκο.