Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο Ρέντη, 0-3 τον Ολυμπιακό

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών / © Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:20 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:05 - 22.01.2023

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι στη Volleyleague γυναικών. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο Ρέντη (0-3) και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην έδρα του Ολυμπιακού. Το τριφύλλι πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε τους 30 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη δεύτερη ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν στους 28 και είναι, πλέον, στην τέταρτη θέση.

Με άσο της Γουίντερς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6 στο πρώτο σετ. Το τριφύλλι ισοφάρισε σε 10-10 με μπλοκ της Ανάε και προσπέρασε με έναν πόντο με την Γκρόθες. Με πόντος της ακραίας από την Ολλανδία, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με δύο πόντους με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με μπλοκ της Γιώτα.

Με μπλοκ της Ανθούλη και επίθεση της νεαρής διαγώνιας, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι με 16-20 με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο (20-21) με μπλοκ της Λαμπρούση στην Γκρόθες. Με μπλοκ άουτ της Ανάε οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με δύο πόντους και έκλεισαν το πρώτο σετ με 22-25 με άσο της ακραίας από την Ολλανδία.

Με άσο της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σερί και ισοφάρισε (5-5) με τις γηπεδούχες να προσπερνούν ξανά με δύο πόντους. Μετά από λάθος της Παπαφωτίου και άσο της Καράρο, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 12-8 έχοντας τον έλεγχο στο δεύτερο σετ.

Με την Ανάε στη γραμμή του σερβίς, το τριφύλλι έχτισε σερί και προσπέρασε με 13-14 με τη διαφορά να φτάνει στους πόντους (15-17) με δύο διαδοχικά μπλοκ της Μέντιτς. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-22 και πήρε το πρώτο σετ με 20-25 με μπλοκ της Ανθούλη στη Σάλας.

Με άσο της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το τριφύλλι ανέτρεψε την κατάσταση με τα σερβίς της Γκρόθες και έχτισε σερί για το 8-13 με την Ανθούλη. Οι γηπεδούχες βρήκαν σερί πόντους και ισοφάρισαν σε 16-16 με άσο της Καράρο. Με δύο σερί πόντους της Χατζηευστρατιάδου και μπλοκ άουτ της Ανθούλη, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προηγήθηκε με 17-22 και κατέκτησε το τρίτο σετ μετά από λάθος επίθεση της Σάλας.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 7 (6/23 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 55% άριστες), Λαμπρούση 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 5 (5/18 επ., 67% υπ. - 39% άριστες), Κούμπουρα 14 (11/32 επ., 2 άσσοι, μπλοκ), Καράρο 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 36% υπ. - 14% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 7 (5/17 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 25% άριστες), Γκρότους 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 29% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/3 επ.), Ανθούλη 21 (16/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέντιτς 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Νικολογιάννη, Κρος, Μερκούρη.