Στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ ο Παναθηναϊκός - Πήρε την πρόκριση στο «χρυσό» σετ

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών / © Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:23 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:07 - 25.01.2023

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, η Οριόν οδήγησε τη ρεβάνς των δύο ομάδων στο «χρυσό» σετ (0-3), αλλά το τριφύλλι έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Τέλος καλό, όλα καλά για τον Παναθηναϊκό. Το τριφύλλι αγχώθηκε στη ρεβάνς με την Οριόν αλλά τελικά πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Το τριφύλλι μετά τη νίκη του με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα, ήθελε να κατακτήσει δύο σετ για να «σφραγίσει» την πρόκριση. Η ολλανδική ομάδα ήταν απόλυτα προετοιμασμένη, πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και οδήγησε την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα με πιεστικό σερβίς και προηγήθηκαν με 4-6 διατηρώντας προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 14-16. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 16-16 με την Οριόν εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των γηπεδούχων και προσπέρασαν με 17-20 μετά από κακή επίθεση του Σάντερ. Οι Ολλανδοί μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ με καλό προβάδισμα και με μπλοκ άουτ του Καϊσλασάλο έκαναν το 0-1.

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-1 στο δεύτερο σετ μετά από άστοχη επίθεση του Καϊσλασάλο. Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 6-6 με τον Φελιτσίσιμο με το τριφύλλι να χτίζει σερί με τον Ερνάντες στη γραμμή του σερβίς για το 12-7 με άσο του Κουβανού. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Φελιτσίσιμο και πάλι προσπέρασαν με 15-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι για αρκετούς πόντους με την Οριόν να προσπερνά με 21-23 μετά από άσο του Βάικστρα και να κατακτά το σετ.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η Οριόν στο τρίτο σετ. Με μπλοκ άουτ του Φελιτσίσισμο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με double score (5-10) διατηρώντας τον έλεγχο. Η ολλανδική ομάδα προσπέρασε με 13-20 και κατέκτησε με άνεση και το τρίτο σετ οδηγώντας την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Εκεί, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρουσιάστηκε σοβαρή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-3 με μπλοκ άουτ του Φράγκου και με 9-4 με μπλοκ του Γιάκομπσεν έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν κατέθεσαν τα όπλα μείωσαν σε 13-10 ενώ πλησίασαν και στο 14-12 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το «χρυσό» σετ μετά από λάθος των παικτών της Οριόν.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τη Στεάουα Βουκουρεστίου. Δεν αποκλείεται, δηλαδή, να υπάρξει ντέρμπι «αιωνίων» στην τετράδα της διοργάνωσης.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. - 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. - 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. - 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).