Διατήρησε το εντός έδρας αήττητο ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός βόλεϊ ανδρών / © Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:04 - 30.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:46 - 30.01.2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για τη 12η αγωνιστική της Volley League.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά από τους διώκτες του στο πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά, που προερχόταν από πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για τη 12η αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες έφτασαν τους 32 βαθμούς στο πρωτάθλημα και παραμένουν στην πρώτη θέση. Ακολουθούν ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ με 27 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή του, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε ο Άθλος. Η ομάδα της Ορεστιάδας έχει 11 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση.

Ο Άθλος προηγήθηκε με 5-6 στο πρώτο σετ με μπλοκ του Άλγκουλ και επίθεση του Γκλάντστον. Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή μετά από λάθος του Γκένοφ και μπλοκ του Κουμεντάκη για το 10-8. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά (16-11) με δύο διαδοχικά μπλοκ του Χανδρινού.

Με άσο του Ριζόπουλου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους (16-14) με τον Παγένκ να φέρνει τον Ολυμπιακό και πάλι στο +4 (19-15). Ο Άθλος μείωσε ξανά σε 21-19 με άσο του Γκλάντστον με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να κατακτά το πρώτο σετ με σχετική άνεση.

Με μπλοκ του Αλγκούλ, ο Άθλος προηγήθηκε με 1-4 στο δεύτερο σετ. Ένα λάθος του Κασαμπαλή και ένας άσος του Στερν, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 4-4. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 9-11 με άσο του Ριζόπουλου με τον Άθλο να διατηρεί προβάδισμα 1-2 πόντων. Με άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Κάιο, ο Άθλος προσπέρασε με 17-20 με τους Πειραιώτες να δείχνουν αντίδραση με τον Λινάρδο. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή τους με τον Άθλο να κλείνει το σετ με τον Αλγκούλ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ. Με δύο διαδοχικούς άσους του Κουμεντάκη και λάθος του Κασαμπαλή, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 10-7. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 18-14 με τον Στερν. Δύο σερί λάθη από Λινάρδο και Παγένκ έδωσαν την ευκαιρία στον Άθλο να πλησιάσουν στους δύο (18-16). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι (23-19) με τον Κουμεντάκη και έκλεισε το σετ με μπλοκ του Δαλακούρα.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά (4-1) από το ξεκίνημα με τον Άθλο να μειώνει στον πόντο (9-8) αλλά χωρίς να μπορέσει να πάρει το προβάδισμα. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 17-11 και κατέκτησαν το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-21, 25-20)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 24 (22/35επ., 2 άσσοι), Γκουστάβο 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/20επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 45%υπ., 36%αρ.), Χανδρινός 7 (4/16επ., 3 μπλοκ, 50%υπ., 44%αρ.), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ. - 67%υπ., 47%αρ.), Λινάρδος 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.), Κολτσιάκης (λ), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1επ.).

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θεόδορος Χουσίδης): Γκλαντστόουν 10π. (8/11επ., 2 άσσοι), Κάιο ντε Πρα 15 (15/39επ.), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Αλγκούλ 8 (3/11π., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 10 (5/14επ.,2 μπλοκ, 3 άσσοι, 61%υπ., 44%αρ.), Γκένοφ 16 (15/35επ., 1 άσσος, 52%υπ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. - 45%υπ., 40%αρ.),  Τσολακίδης (λ).