«Καθαρή» νίκη ο Φοίνικας κόντρα στον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών / © Intime

Sportal newsroom 19:48 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 19:59 - 04.02.2023

Ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-0 του Παναθηναϊκού για τη 13η αγωνιστική της Volley League.

Καθαρό τρίποντο κόντρα στον Παναθηναϊκό πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου. Οι νησιώτες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ του τριφυλλιού για τη 13η αγωνιστική της Volley League

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρατάχθηκε χωρίς του Ερνάντεζ και Κόβαρ. Θυμίζουμε ότι για το τριφύλλι ακολουθεί ο πρώτος ημιτελικός του Τσάλεντζ Καπ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη.

Φοίνικας - Ολυμπιακός και Κηφισιά - ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών
ΒΟΛΕΙ

12:24 - 02.02.2023

Ο Φοίνικας Σύρου θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό στο σημαντικότερο ματς των προημιτελικών του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών. Κηφισιά - ΠΑΟΚ, Άθλος - Παναθηναϊκός και Άρης - Μίλωνας τα άλλα ζευγάρια.

Το τριφύλλι μπήκε πολύ καλά στο ματς και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων για το 4-8. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, παρά το γεγονός ότι ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 11-11. Με καλό μπλοκ, οι πρωταθλητές προσπέρασαν ξανά για το 12-15 με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο ελάχιστο για το 17-18. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν και πάλι σερί για το 17-20 ενώ έφτασαν στο σετ μπολ (23-24) με τον Φράγκο. Ένα λάθος του Μάρκου και ένα μπλοκ του Μιχάλοβιτς έδωσαν το πρώτο σετ στον Φοίνικα.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Οι νησιώτες πήραν από το ξεκίνημα μεγάλη διαφορά με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 15-8 με τον Παναθηναϊκό να υποπύπτει σε πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το δεύτερο σετ με 25-13.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 9-11 και στη συνέχεια με 11-14 διατηρώντας διαφορά μέχρι το 15-18 με επίθεση του Σάντερ. Ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 18-18 με δύο διαδοχικούς άσους του Μιχάλοβιτς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-23 με μπλοκ του Γιάκομπσεν αλλά ο Φοίνικας ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση φτάνοντας στο ματς μπολ (24-23) με επίθεση του Μιχάλοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο σετ με τον Φοίνικα να κάνει το 27-25 με τον Ιερεθουέλο και να παίρνει τη νίκη.