Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στου Ρέντη και «γκαζωμένος» για πρόκριση!

©INTIME

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:05 - 07.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 07.02.2023

«Πράσινο» προβάδισμα πρόκρισης. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και έχει το πάνω χέρι εν όψει της ρεβάνς για τα ημιτελικά του Challenge Cup.

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Challenge Cup πήρε ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και έχει το πάνω χέρι εν όψει του επαναληπτικού στις 15 Φεβρουαρίου (19:00) στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλει δύο σετ στη ρεβάνς προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό. Ο Ολυμπιακός θέλει οπωσδήποτε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να παιχθεί η πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Ήταν ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες στο φιλέ.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο – Κουμεντάκη στα άκρα, Γκουσταβάο – Παγένκ στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Φερνάντο Ερνάντεζ.

Ο Κουβανός διαγώνιος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα στη γάμπα και έμεινε εκτός. Ο Κόβαρ ξεκίνησε στη διαγώνιο μαζί με τους Γιάκομπσεν στην πάσα, τους Φράγκο – Σάντερ στα άκρα, Ρανγκέλ – Πετρέα στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Ο Ολυμπιακός πίεσε ελάχιστα από τη γραμμή του σερβίς στο ξεκίνημα του αγώνα, κάνοντας και αρκετά λάθη, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο πόντους (11-13) μετά από λάθος του Τράβιτσα αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν αμέσως (14-14) μετά από κακή επίθεση του Σάντερ.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 15-17 μετά από λάθος του Ιντάλγκο. Ο Γερμανός ακραίος πίεσε από τη γραμμή του σερβίς δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προηγηθεί (18-17) με «πέναλτι» του Κουμεντάκη. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (23-19) με δύο διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ρανγκέλ. Με επίθεση του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός έφτασε στα πέντε σετ μπολ (24-19) και κατέκτησε με άνεση το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-3 μετά από κακή επίθεση του Κουμεντάκη αλλά οι Πειραιώτες ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-5 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ. Οι Πειραιώτες στηρίχθηκαν πολύ στον Στερν και προσπέρασαν με τρεις πόντους (14-11) αλλά το τριφύλλι με τα καλά σερβίς του Σάντερ (ένας άσος) ισορρόπησαν την κατάσταση και προσπέρασαν (16-17) με μπλοκ του Πετρέα.

Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία στηριζόμενος στο μπλοκ του (Στερν) αλλά ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» με το σερβίς του Κόβαρ πήρε τις κόντρα μπάλες και έφτασε στο πενταπλό σετ μπολ (19-24) με τον πολύπειρο ακραίο στη γραμμή. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-24 με άσο του Παγένκ και το σετ ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Γιάκομπσεν.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-3 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ με το τριφύλλι να ισοφαρίζει σε 6-6 με τον Φράγκο. Από εκείνο το σημείο το προβάδισμα εναλλασσόταν με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να προσπερνά με 15-17 με μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Στερν.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 με μπλοκ του Γκουσταβάο στον Πετρέα και στη συνέχεια λάθος του Γιάκομπσεν. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε με 21-20 με τον Παγένκ αλλά το τριφύλλι προσπέρασε με 21-22 με άσο του Κόβαρ. Με επίθεση του πολύπειρου ακραίου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σετ μπολ (23-24) και έκλεισε το σετ με μπλοκ άουτ του Σάντερ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6) με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Στερν. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και πάλι μέσα από το σερβίς του (Πετρέας) και προσπέρασε με 11-14 με μπλοκ του Κόβαρ.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι είχε και πάλι απάντηση και ισοφάρισε σε 15-15 με άσο του Παγένκ. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 16-18 μετά από επίθεση του Κόβαρ ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο τριφύλλι για το 16-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (18-19) με άσο του Κουμεντάκη και ισοφάρισε σε 19-19 με τον Στερν. Το φινάλε του σετ έγινε θρίλερ με τον Παναθηναϊκό να χάνει ματς μπολ (23-24) και πήρε το ματς στη δεύτερη ευκαιρία που είχε.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.