Τελείωσε τη δουλειά ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 15:22 - 16.05.2023 / Ανανεώθηκε: 15:35 - 16.05.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στον Λορέντζο Σόνεγκο και «σφράγισε» την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Masters της Ρώμης σε ματς που διακόπηκε λόγω βροχής το βράδυ της Δευτέρας και συνεχίστηκε το μεσημέρι της Τρίτης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Masters της Ρώμης. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 6-3, 7-6(3) του Λορέντζο Σόνεγκο και «σφράγισε» την πρόκριση, σε έναν αγώνα που ξεκίνησε τη Δευτέρα, διακόπηκε λόγω βροχής και συνεχίστηκε το μεσημέρι της Τρίτης.

Οι δύο τενίστες είχαν από 20 winners, ωστόσο ο Σόνεγκο έκανε διπλάσια λάθη (12-6) σε σχέση με τον Έλληνα τενίστα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Φράνσις Τιάφο και Λορέντζο Μουζέτι στη φάση των «16». Ο αγώνας του Έλληνα τενίστα θα γίνει στις 20:00 το βράδυ της Τρίτης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα με πολύ καλό πρώτο σερβίς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον Σόνεγκο, με τον ίδιο να βρίσκει το πολυπόθητο μπρέικ στο έκτο γκέιμ για το 5-2 αφού στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς είχε τρεις ευκαιρίες να κατακτήσει το πρώτο σετ στο σερβίς του αντιπάλου του με τον Σόνεγκο να κρατάει δύσκολα για το 5-3. Τελικά, ο φιναλίστ του Australian Open έκλεισε το πρώτο σετ στο σερβίς του μετά από 43 λεπτά.

Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας διακόπηκε λόγω βροχής. Οι δύο τενίστες αποχώρησαν με τους διοργανωτές να ανακοινώνουν την αναβολή του ματς για την Τρίτη.

Στο δεύτερο σετ που έγινε αρκετές ώρες αργότερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε μπρέικ πόιντ στο πέμπτο γκέιμ αλλά ο Ιταλός κράτησε, όπως και στο έβδομο γκέιμ για το 4-4. Ο Σόνεγκο είχε δύο ευκαιρίες να κλείσει το σετ στο σερβίς του Τσιτσιπά με τον Έλληνα τενίστα να έχει αντίδραση κι έτσι το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Τσιτσιπάς έδειξε την ποιότητά του και έκλεισε τον αγώνα.