Ο Μεντβέντεφ λύγισε 2-0 τον Τσιτσιπά και προκρίθηκε στον τελικό της Ρώμης

Στέφανος Τσιτσιπάς

©Intime

Sportal newsroom 23:33 - 20.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 20.05.2023

Ο Μεντβέντεφ επικράτησε με 2-0 του Στέφανου Τσιτσιπά και πέρασε στον τελικό της Ρώμης, όπου θ' αντιμετωπίσει τον Δανό Ρούνε.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ενδεχομένως να επηρέαστηκε από την πολύωρη διακοπή, λόγω βροχής, αλλά κι από την απίστευτη ένταση που είχε με τη μητέρα του στη διάρκεια του αγώνα.

Ο ποιοτικός και πιο ψύχραιμος Ντανίλ Μεντβέντεφ, επικράτησε, λοιπόν, 2-0 στα σετ (7-5, 7-5) και προκρίθηκε στον τελικό του ATP Masters της Ρώμης. Εκεί θ’ αντιμετωπίσει τον Δανό Ρούνε. Μ' αυτή τη νίκη, μάλιστα, ο Ρώσος έφτασε τις 8 νίκες έναντι 4 του Τσιτσιπά στις μεταξύ τους κόντρες.

Ο Μεντβέντεφ, αξίζει να σημειωθεί ότι θα διεκδικήσει το πρώτο του τρόπαιο στη χωμάτινη επιφάνεια! Ο αγώνας ξεκίνησε στις 17.20 και ολοκληρώθηκε στις 23.30. Διεκόπη για 4,5 ώρες συνολικά, εξαιτίας της βροχής. Ο Έλληνας άσος είχε πολύ χαμηλά ποσοστό στο σερβίς (55%) και πολλά λάθη. Είχε 28, εκ των οποίων τα τέσσερα συνεχόμενα στο 5-5 του πρώτου σετ, όταν και ήταν μπροστά με 40-0! Ο Ρώσος προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 3-1 και 4-2, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 4-4.

Απίστευτα νεύρα Τσιτσιπά με τη μητέρα του: «Είσαι μαλ@@@ τελείως; Μιλάς στα ρώσικα; Φύγε καλύτερα» (vid)
ΤΕΝΙΣ

22:57 - 20.05.2023

Τρομερά νεύρα από τον Στέφανο Τσιτσιπά με τη μητέρα του έπειτα από το χαμένο game που του στέρησε και το πρώτο σετ, κάτι που φάνηκε και με τον τρόπο που εκφράστηκε εναντίον της.

Το ματς με τη βροχή διεκόπη αρχικά για 2 ώρες και 45 λεπτά, με τον Στέφανο στην επανέναρξη του αγώνα να κάνει το 5-4. Το παιχνίδια διεκόπη ξανά και άρχισε στις 22:23 ώρα Ελλάδος. Ο Ρώσος έκανε το 5-5 και τότε με τα λάθη του ο Τσιτσιπάς έδωσε το σετ στον αντίπαλό του. Ο Τσιτσιπάς είχε και την ένταση με τη μητέρα του, έχασε το μυαλό με τον Ρώσο στο δεύτερο σετ να προηγείται 3-1.

Ο Έλληνας τενίστας πήγε στο 5-4 και ισοφάρισε 5-5, όμως, ο Μεντβέντεφ έβγαλε μεγάλες άμυνες και πήρε το ματς. Αντίπαλος του Ρώσου θα είναι ο Δανός Χόλγκερ Ρούνε, ο οποίος νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Κάσπερ Ρουντ (6-7, 6-4, 6-2). Αυτός θα είναι ο 8ος τελικός καριέρας. Το ρεκόρ του είναι 4-3.