Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» τον Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Roland Garros

Στέφανος Τσιτσιπάς

© Photo by Andy Cheung/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:14 - 02.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 02.06.2023

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «καθάρισε» στα τρία σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Roland Garros. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 6-2, 6-2, 6-3 του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στη φάση «16» του γαλλικού major.

Στον δρόμο προς την οκτάδα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Σεμπάστιαν Όφνερ. Ο Αυστριακός, που παίρνει μέρος στο κυρίως ταμπλό από τα προκριματικά, προκρίθηκε με 5-7, 6-3, 7-5, 1-6, 6-4 κόντρα στον Φάμπιο Φονίνι.

Αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση για τους δύο τενίστες σε επίπεδο ATP. Στη μοναδική τους αναμέτρηση, στο Challenger της Αμβέρσας, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη στα τρία σετ.

Στον αγώνα κόντρα στον Σβάρτσμαν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπιασε πολύ καλή απόδοση, πήρε όλα τα μεγάλα ράλι και έφτασε στη νίκη μετά από 2 ώρες και πέντε λεπτά αγώνα. Ο Έλληνας τενίστας είχε 34 winners έναντι 19 του Σβάρτσμαν. Ο Τσιτσιπάς είχε 26 αβίαστα λάθη έναντι 41 του αντιπάλου του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ιδανική εκκίνηση στο ματς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και έκανε μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ του πρώτου σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έτρεξε το γήπεδο, πήρε όλα τα μεγάλα ράλι και έφτασε σε δεύτερο μπρέικ για το 5-1 έχοντας την ευκαιρία να κλείσει το σετ στο σερβίς του. Ο τενίστας από την Αργεντινή έμεινε ζωντανός με δικό του μπρέικ για να κλείσει ο Τσιτσιπάς το πρώτο σετ με μεγάλη άνεση μετά από 35 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Σβάρτσμαν ξεκίνησε να πιέζει το σερβίς του Τσιτσιπά. Ωστόσο, ο Αργεντινός δεν απείλησε ουσιαστικά τον Έλληνα τενίστα. Αντίθετα, ο Τσιτσιπάς με το σκορ στο 2-2 πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά (δύο μπρέικ) και κατέκτησε με άνεση το δεύτερο σετ.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τρίτο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τρεις φορές μπρέικ πόιντ του Σβάρτσμαν στο τέταρτο γκέιμ και στη συνέχεια έκανε το μπρέικ για το 1-4. Εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν με τον Έλληνα τενίστα να κρατάει το σερβίς του και να φτάνει στη νίκη.